Uroczystości w Skale rozpoczęły się w kościele św. Mikołaja w Skale od mszy św. za Ojczyznę i walczących o wolność. Potem zebrani przemaszerowali na cmentarz. Tu przy mogile poświęconej powstańcom, gdzie początkowo byli pochowali uczestnicy bitwy o Skałę zapalono znicze, złożono kwiaty.
Uroczystości organizowali przedstawiciele Stowarzyszenia Opieki nad Zabytkami w Skale, sołectwo Skała przy współudziale reprezentantów Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Skale ze sztandarami. W uroczystości uczestniczył proboszcz skalski ks. Jan Robak, poseł Elżbieta Duda, przedstawiciele organizacji lokalnych i społecznicy miejscowi.
To tutaj przy cmentarzu nocą z 4 na 5 marca 1863 roku rozgrywała się bitwa o Skałę.
Tutaj pod Skałą walczyli powstańcy z oddziału gen. Mariana Langiewicza, którzy wycofali się z walk spod Pieskowej Skały, gdzie dzień wcześniej była bitwa powstańców z oddziałami Rosjan. W Skale powstańcy natrafili na ten idący do Pieskowej Skały, ale spóźniony oddział rosyjski pod dowództwem mjr. Stolzenwalda - opowiada Piotr Trzcionka, historyk, pasjonat regionalista.
Walka pod Skałą trwała trzy godziny zakończona zwycięstwem powstańców.
Historycy nie przesądzają o zwycięzcy tej bitwy, ale sytuacja była oczywista. Rosjanie się wycofali, byli przegnani do Miechowa. Powstańcy zajęli Skałę. Jednak po bitwie straty też były duże. Poległo tutaj 23 powstańców, a 24 zostało rannych. Tutaj w bitwie pod Skałą zginął też walczący po stronie polskiej Andriej Potebnia, oficer wojska rosyjskiego. Jego grób znajduje się pod Pieskową Skałą - mówi Trzcionka.
Obelisk przy którym dziś cała społeczność oddaje cześć powstańcom pozostał na cmentarzu w Skale nawet po tym, jak ciała poległych powstańców przeniesiono do mogiły w parku niedaleko zamku w Pieskowej Skale. Tam zrobiona została zbiorowa mogiła wszystkich 63 powstańców poległych w Dolinie Prądnika.
Natomiast zachowanie obelisku - mogiły, pierwszego miejsca pochówku tych, którzy zginęli w bitwie pod Skałę społeczność tutejsza zawdzięcza Wacławowi Kietlińskiemu, dawnemu, nieżyjącemu dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Skale. Jak podkreśla Piotr Trzcionka, to ten dyrektor w latach 60-tych znalazł fundusze na zabezpieczenie obelisku, obmurowanie mogiły powstańczej.
Zamek w Pieskowej Skale w czasach powstania styczniowego. Op...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!
