- Tradycja Poloneza wokół Patrona XLII LO nie jest długa, bo rozpoczęta w ubiegłym roku z okazji Jubileuszu130-lecia szkoły przy ul. Studenckiej i 5-lecia XLII Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Krakowie. Od 1892 r. w szkole przy Studenckiej 13 mieściły się Szkoła Podstawowa nr 13, Gimnazjum nr 2, a od 2017 r. spektakularnie z roku na rok rozwija się tutaj XLII Liceum Ogólnokształcące, które w tegorocznym ogólnopolskim Rankingu Perspektyw zdobyło tzw. złotą tarczę. Wśród liceów zajęło w Małopolsce 22 miejsce a w Polsce 186 - mówi nam dr Paweł Cząstka, dyrektor XLII LO.
W piątek, 26 kwietnia, przed Polonezem w szkole przy Studenckiej 13 odbyła się uroczystość pożegnania klas maturalnych.
Dyrektor XLII LO dr Paweł Cząstka podczas uroczystości mówił do swoich uczniów: - Podsumowując Wasz 4-letni pobyt w XLII LO, można stwierdzić, że był to czas trudny dla Was, dla nas i dla całego świata. Straciliście rok nauki stacjonarnej, ale zyskaliście przeżycie pokoleniowe, nowe umiejętności i na pewno nowe postrzeganie rzeczywistości, wszak pandemia czy trwająca wojna na Ukrainie odcisnęły swoje piętno. Wydaje się, że bardzo dosłownie spełniły się słowa, które wypowiedział do Was dyrektor podczas uroczystości ślubowania: Per aspera ad astra – przez trudy, do gwiazd, tłumacząc, jak w szkole przy Studenckiej 13 będziemy wymagać, aby Was nauczyć i wychować na mądrych i wartościowych ludzi! Wierzymy, że tak się stało.
Na koniec życzył młodzieży: - idźcie w świat i zmieniajcie go na lepsze, najpierw jednak zdajcie na bardzo wysokim poziomie maturę! Trzymamy za Was kciuki! Do zobaczenia na maturze i w dorosłym życiu.
Jak podkreśla dyrektor szkoły: - XLII LO jest wyjątkowe na edukacyjnej mapie Krakowa, w zaułku akademickim, 500 m od Rynku Głównego. Budynek szkoły w architekturze miejskiej jest jednym z najładniejszych – przypomina twierdze warowną. Zdawalność matury jest 100-procentowa, a jej wyniki niezwykle wysokie – ponad 20 proc. wyższe niż wyniki ogólnopolskie. Z kolei atmosfera w XLII LO jest niezwykła, jest to szkoła nie za duża (500 uczniów), stąd też nie ma w niej anonimowości, wszyscy uczniowie i profesorowie znają się. Uczniowie czują się w szkole dobrze. Z radością chcą do niej przychodzić i w niej przebywać - wyjaśnia.
W tym roku szkolnym szkoła planuje rekrutację do 4 klas I: A – mat-geo-ang, B- biol-chem-mat, C-mat-inf-ang, D pol-hist-mat. Progi punktowe podczas rekrutacji w ubiegłych latach oscylowały w granicy 160-170.
Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?
