Jak wymieniła Janina Pokrywa, dyrektor ZIM Kraków, w ramach tego zlecenia w pierwszym etapie ma zostać wykonany projekt koncepcyjny, który pozwoli na oszacowanie wartości prac budowlanych związanych z adaptacją i renowacją obiektu. Następnie wykonawca będzie miał za zadanie przygotować dokumentację projektową i złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. – Chcielibyśmy mieć ten dokument pod koniec tego roku – powiedziała dyr. Janina Pokrywa.
Wcześniej powstał już szereg ekspertyz, a także program funkcjonalno-użytkowy. Planowane na ten rok oszacowanie wartości robót budowlanych pozwoli określić wydatki na kolejne lata i zaproponować konkretne kwoty w dokumentach finansowych miasta.
Zrujnowany dziś budynek Zajazdu Kazimierskiego jest częściowo wpisany do rejestru zabytków, a w części do gminnej ewidencji zabytków. Znajduje się na obszarze uznanym za pomnik historii „Kraków - historyczny zespół miasta”.
W obecnej formie budynek dawnego Zajazdu Kazimierskiego pochodzi z II połowy XIX wieku. Położony jest w miejscu wyjątkowo ważnym z punktu widzenia historii Kazimierza, przy wylocie na pierwotny rynek kazimierski (obecny Plac Wolnica). Jako jeden z niewielu obiektów zabudowy mieszkalnej zachował relikty pierwotnych domów mieszczańskich, ponieważ wzniesiono go z wykorzystaniem zachowanych piwnic domów średniowiecznych usytuowanych przy ul. Węgłowej.
W latach 80. ubiegłego wieku planowano zaadaptować budynek na hotel, jednak do realizacji tych planów nie doszło. W latach 1992-94 zajazd przeszedł tylko doraźny remont. W 1999 roku budynek oddano w 40-letnią dzierżawę Instytutowi Turystyki, który miał przeprowadzić generalny remont. Gmina wypowiedziała umowę, ponieważ dzierżawca nie zrealizował tych prac.
W 2004 r. gmina szukała kupca na tę nieruchomość, jednak bezskutecznie. Od tego czasu – w ramach prac zabezpieczających - wyremontowano pokrycie dachu i zabezpieczono elewację. Obecnie obiektem zarządza Zarząd Budynków Komunalnych.
Według obecnych założeń po renowacji w dawnym Zajeździe Kazimierskim będzie się mieścić główna siedziba Biblioteki Kraków. Już teraz część parteru zajmuje filia tej instytucji.
Powierzchnia zajazdu to ok. 5 tys. mkw. W przyszłości będzie w tym obiekcie działać główna wypożyczalnia i czytelnia, centrum informacji regionalnej, a także ośrodek animacji kulturalnej i literackiej, służący promocji czytelnictwa oraz wydarzeń związanych z literaturą i sztuką. Przewidywana jest też kawiarnia i księgarnia, sale konferencyjne, multimedialne, a także sąsiadujące z sobą sale poświęcone najsłynniejszym krakowskim twórcom, m.in.: Szymborskiej, Miłoszowi, Lemowi.
Według szacunków do odremontowanego obiektu wejdziemy za około trzy lata.
ZOBACZ KONIECZNIE:
[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"
Follow https://twitter.com/dziennipolski