https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Błonia osłonięte szklanymi ścianami? Burzliwa dyskusja radnych w sprawie nowego regulaminu parku

Piotr Tymczak
Miejscy radni rozpoczęli debatę nad stworzeniem regulaminu Park Błonia Krakowskie.
Miejscy radni rozpoczęli debatę nad stworzeniem regulaminu Park Błonia Krakowskie. Andrzej Banaś
W środę, 14 czerwca, podczas sesji Rady Miasta Krakowa, radni zajęli się projektami regulaminów krakowskich parków. Największe emocje i długą dyskusję wywołały propozycje zasad z korzystania z Błoń. Radni spierali się, czy powinny się na nich odbywać imprezy i w jakim zakresie.

- Projekt regulaminu powstał w celu określenia przepisów porządkowych - wyjaśnił Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Obawiają się toru wyścigów konnych

Duże wątpliwości wśród radnych wzbudził paragraf w projekcie regulaminu mówiący o tym, że na terenie Błoń, za zgodą zarządcy, mogą funkcjonować "różnego rodzaju obiekty".

- Boimy się, że będzie to furtka do pojawiania się imprez nieakceptowanych przez mieszkańców - powiedział Łukasz Gibała, szef klubu "Kraków dla Mieszkańców".

- Powinny powstać przepisy, które będą zabezpieczać mieszkańców. Można zastanowić się nad konsultacjami społecznymi, aby mieszkańcy wypowiedzieli się jak Błonia mają być użytkowane - mówił Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia "Ulepszamy Kraków!", które niedawno zwróciło się z apelem o wykreślenie budzącego emocje zapisu z regulaminu Parku Błonia Krakowskie.

Lider Stowarzyszenia "Ulepszamy Kraków!" zwracał uwagę, że dzięki temu można byłoby uniknąć takich sytuacji, w których np. władze Krakowa chciałyby wrócić do pomysłu utworzenia na Błoniach toru wyścigów konnych (mógłby funkcjonować od wiosny do jesieni), co kilka lat temu spotkało się już z dużym sprzeciwem społecznym.

Co będzie można postawić na Błoniach w Krakowie? Tajemniczy zapis w projekcie nowego regulaminu

- Będziemy pracować nad poprawką, aby doprecyzować tymczasowość obiektów na Błoniach, np. do tygodnia czasu. Chodzi o to, by były to obiekty tymczasowe, znikające od razu po imprezie, tak aby pomysł organizowania wyścigów nie powrócił - dodał radny Łukasz Maślona z klubu "Kraków dla Mieszkańców".

Błonia z imprezami czy łąka bez wydarzeń?

Przy okazji debaty dotyczącej zapisów regulaminu odbyła się też dyskusja o tym, jak powinny być wykorzystywane Błonia.

- Na Błoniach nic się nie dzieje. Kiedyś odbywały się tam np. zawody balonowe, które cieszyły się dużą popularnością. Trawnik trzeba chronić, ale z samego trawnika mieszkańcy nie mają nić na co dzień. Nie ma co tworzyć zapisów, aby ten teren był nieprzyjazny dla ludzi, tak że nie będzie można się tam nawet położyć, bo trawa z chaszczami będzie miała dwa metry wysokości - mówił Michał Drewnicki (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Radny Andrzej Hawranek, szef klubu Platforma - Koalicja Obywatelska, ripostował: - Mieszkańcy protestowali przeciwko imprezom na Błoniach. Nie wprowadzajmy ich, bo będziemy mieli protesty.

Radny Michał Drewnicki odpowiedział: - Sporadycznie mogłyby się odbywać wydarzenia w ciągu dnia, do godziny 20. Mecze na stadionach Wisły i Cracovii odbywają się dużo częściej, trwają dłużej i jakoś o tym radny nie mówi, że jest problem dla mieszkańców.

Radna Alicja Szczepańska (Platforma - Koalicja Obywatelska), skomentowała: - Chyba przeszklimy te Błonia i damy słuchawki, żeby słuchać szumu trawa. Niech coś się tam dzieje.

Mieszkańcy podczas konsultacji społecznych będą się mogli wypowiedzieć w kwestiach związanych z proponowanym przebiegiem pierwszej linii premetra w Krakowie.

Przystanek premetra przy Karmelickiej czy Teatrze Bagatela? ...

Miejscy radni do tematu regulaminu dla Parku Błonia Krakowskie mają powrócić podczas kolejnej sesji Rady Miasta Krakowa.

3 sposoby na piękny trawnik, zobacz co radzi ekspert, to musisz wiedzieć!

od 16 lat
Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bee
Co do koszenia - można by wzorować sie na brytyjskich parkach krajobrazowych, gdzie trawa koszona jest na głownych szlakach spacerowych, a pozostała powierzchnia jest porośnięta trawą koszona znacznie rzadziej lub przez wyjadana zwierzęta (krowy, owce, daniele). Oczywiście takich zwierząt raczej nie wprowadziłabym na Błonia, ale wykaszanie szerokich "gościńców" dla spacerowiczów - czemu nie? Wysoka trawa sprzyja retencji i wzbogaceniu różnorodności biologicznej, a można by zasiać na tej powierzchni także rośliny kwitnące. Pięknie by to wyglądało i byłoby miejscem na kojące spacery.
g
gggg
15 czerwca, 0:02, ?:

Radni nie maja nic innego do roboty niz kłócić sie o takie bzdury? Kazdy w Krakowie wie co to Blonia i co na niach wypada a co nie. Nie powstaly wczoraj. Zwężeniami ulic sie zajmijcie mądrale !

Już się zajęli. Na mieście coraz większe korki, bo złośliwi ludzie nie chcą popylać na rowerkach. np. złośliwy monter klimatyzacji, złośliwy dostawca lodówki, czy złośliwy piekarz rozwożący towar po sklepach. A jakby oni pięknie na rowerkach wyglądali :) A, zapomniałbym o niepełnosprawnych. Oni tez na rowerkach złośliwie nie chcą jeździć. I o tych, co do miasta dojeżdżają 30 kilometrów. Mogliby się w deszczyku o 5 rano przejechać to by na prysznicu zaoszczędzili ;)

?
Radni nie maja nic innego do roboty niz kłócić sie o takie bzdury? Kazdy w Krakowie wie co to Blonia i co na niach wypada a co nie. Nie powstaly wczoraj. Zwężeniami ulic sie zajmijcie mądrale !
Українець
Можливо, полігон або стрільбище?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska