FLESZ - Co Polacy myślą o zakazach dla niezaszczepionych?

Cmentarz wojenny nr 198 z okresu I wojny światowej w Błoniu położony jest 200 metrów na północ od miejscowej szkoły. Zaprojektował go Heinrich Scholz. Nekropolia składa się z siedmiu grobów zbiorowych oraz blisko trzystu pojedynczych. Główny element cmentarza stanowi pomnik w formie masywnego krzyża z kamiennych bloków. Na nekropolii spoczywa 208 żołnierzy austro-węgierskich oraz 104 z armii rosyjskiej, którzy stracili życie podczas walk nad Białą i Dunajcem, w latach 1914-1915.
Cmentarz w Błoniu znajdował się już w kiepskim stanie. Nagrobki ulegały zniszczeniu. Gmina Tarnów od wielu lat starała się o pieniądze na remont nekropolii. W tym roku w końcu udało się zdobyć środki zewnętrzne na ten cel.
Rządowe dotacje na remont cmentarza w Błoniu
Jeszcze wiosną do gminy Tarnów trafiło 62 tysiące, które samorząd pozyskał z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Ostatnio dodatkowe pieniądze na remont cmentarza przekazał Wojewoda Małopolski. W ramach dotacji przeznaczył na prace remontowe cmentarza w Błoniu 32 tys. zł.
- Bardzo się cieszę, że wojewoda małopolski zauważył nasze starania w zakresie ochrony zabytków o charakterze martyrologicznym. Dbamy o nie, choć jest to obowiązek państwa. Dzięki dofinansowaniu, kolejne środki będzie można przeznaczyć na pozostałe obiekty tego rodzaju, których na terenie gminy Tarnów jest jeszcze sporo - zaznacza Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów.
Prace na cmentarzu w Błoniu zakończą się za trzy miesiące
W ostatnich dniach rozpoczęły się prace remontowe na nekropolii. W ramach inwestycji zaplanowano remont ogrodzenia wraz z elementami metalowymi, przeprowadzenie regulacji i uzupełnienie płyt nagrobnych, remont pomnika i uporządkowanie drzewostanu.
Remont ma się zakończyć za trzy miesiące.