Ministerstwo Spraw Wewnętrznych było organizatorem konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych na najlepszy materiał filmowy, dotyczący noszenia elementów odblaskowych.
Celem akcji "Błyskotliwi" było zwiększenie świadomości społeczeństwa, szczególnie młodych osób, w zakresie właściwego zachowania się na drodze po zmroku. Do finału ogólnopolskiego zakwalifikowała się również i nasza młodzież.
- Uczniowie naszej klasy drugiej " c" o kierunku technik organizacji reklamy przygotowali filmik "Zombie vs. odblaski", który zakwalifikował się do Finału Ogólnopolskiego Konkursu "Błyskotliwi" i miał szansę zdobyć nagrodę internautów i otrzymać dwa tysiące złotych. Warunkiem było zdobycie jak największej liczby głosów w internetowym głosowaniu. Troszkę nam zabrakło do szczęścia, ale już dostanie się do finału było dużym sukcesem naszych uczniów - informuje nas Janusz Kryca, dyrektor ZS nr 1 w Gorlicach.
W konkursie internetowym o nagrodę internautów walczyło jedenaście szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski.
Młodzież z naszej górki zdobyła w głosowaniu wysokie drugie miejsce. Trochę szkoda. Nagroda za pierwsze miejsce powędrowała do gimnazjum nr 1 w Koszęcinie za film "Bądź Błyskotliwy", a różnica w liczbie głosów była niewielka.
Przypomnijmy, że od 31 sierpnia piesi, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym, powinni mieć na sobie element odblaskowy.
Do tej pory obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały osoby poniżej 15. roku życia. Teraz nowy przepis dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty umieszczane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.