WIDEO: Barometr Bartusia
Rozbudowa i modernizacja bocheńskiego SOR-u rozpoczęła się jesienią 2018 roku. Prace pochłonęły 6,5 mln zł. Pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej i budżetu państwa (4,7 mln zł) oraz budżetu powiatu bocheńskiego (500 tys. zł) i samego szpitala.
Zwiększenie powierzchni wpłynie na usprawnienie pracy oddziału. Obecnie SOR obejmuje salę obserwacyjną, reanimacyjną, sale zabiegowe, poczekalnię, a nawet osobną rejestrację i miejsce do triage czyli określania kolejności przyjmowania pacjentów.
- To zdecydowanie wpłynie na szybkość obsługi, będzie ona także sprawniejsza ze względu na wprowadzenie triage, na którym pacjenci ze względu na ich stan będą kierowani na oddział opieki całodobowej lub SOR - mówi Jarosław Gucwa, ordynator oddziału ratunkowego w Bochni.
Po przebudowie na SOR trafiło wiele nowego sprzętu do ratowania życia. Są to m.in. cztery stanowiska z respiratorami przystosowanymi do nieinwazyjnej wentylacji, a także urządzenia do dializoterapii i hemofiltracji. Będą one przydatne w leczeniu osób z ostrą niewydolnością nerek, sepsą, a także pacjentów po zatruciach alkoholem, grzybami lub innymi substancjami toksycznymi.
Trafiły tu także nowe bronchoskopy, urządzenia do mechanicznego uciskania klatki piersiowej, nowoczesne aparaty do USG. Obecnie na SOR możliwe jest centralne monitorowanie wszystkich stanowisk w sali intensywnej terapii i obserwacyjnej.
Oddział obsługuje rocznie ok. 20 tysięcy pacjentów. Szpital stara się teraz o zwiększenie personelu.
Niebawem lecznica odda do użytku kolejną dużą inwestycję. Będzie to pracownia rezonansu magnetycznego - część Centrum Diagnostyki Obrazowej, znajdująca się obok pracowni tomograficznej. Oprócz tego, do pomieszczeń na najniższej kondygnacji zostanie przeniesiona pracownia rentgenowska oraz USG. Trwa również gruntowny remont szpitalnej kuchni.
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
