Pomnik ustawiono naprzeciwko najstarszego szybu kopalni soli w Bochni nieprzypadkowo. To właśnie tam odnaleziono pierwszy kruch soli kamiennej. Miało to miejsce w 1248 roku. Według Legendy o Pierścieniu św. Kingi, księżna wrzuciła swój zaręczynowy pierścień do szybu w kopalni soli Marumuresz na Węgrzech. Chciała w ten sposób "przenieść" kopalnię soli kamiennej do Polski. Będąc już władczynią na Wawelu o boku Bolesława Wstydliwego nakazała kopać we wskazanym miejscu na terenie Bochni. W ogrodzie ówczesnego szewca udało się odnaleźć sól kamienną i w pierwszym wydobytym jej kruchu miał znajdować się pierścień, wrzucony przez księżną Kingę na Węgrzech. Ponieważ szewc to po łacinie "sutor", szyb kopalniany, jaki odkryto w ten sposób w 1248 roku nazwano szybem Sutoris.
Przez wieki postaci Bolesława Wstydliwego i św. Kingi nie były w Bochni upamiętnione w formie pomników, choć to książę Bolesław nadał Bochni prawa miejskie w 1253 roku, a wiele zasług przypisywano też jego żonie. Zwrócił na to uwagę Zbigniew Rojek, jeszcze jako prezes Kopalni Soli Bochnia, który był pomysłodawca ufundowania nowego pomnika.
- To było tuż po sprowadzeniu do kopalni relikwii św. Kingi. Pomyślałem, że warto byłoby św. Kingę i jej męża bardziej w Bochni pokazać i przypomnieć, że historia związana ze znalezieniem pierścienia w bryle soli dotyczy Bochni - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Zbigniew Rojek. Według niego, nowy pomnik ma szansę ściągnąć do centrum Bochni turystów, którzy będą chcieli zobaczyć obelisk, zrobić sobie przy nim zdjęcie, a przy okazji skorzystać z atrakcji dostępnych w centrum.
Nowy pomnik kosztował 540 tys. zł. Został zamontowany na prywatnej działce naprzeciwko Szybu Sutoris (w miejscu tzw. poczekalni miejskiej). Zagospodarowanie terenu (m.in. demontaż małej architektury, wykonanie podbudowy, alejki z kostki granitowej) kosztowało 191 tys. zł.
Początkowo odsłonięcie pomnika miało nastąpić z udziałem prezydentów Polski i Węgier w ostatniej dekadzie marca podczas Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Z powodu wojny na Ukrainie wydarzenie jednak odwołano.
- Bochnia. Sąd uznał wójta gminy Rzezawa winnym przekroczenia uprawnień
- Nieporadnik narciarski. Małopolska stacja pokazuje, jak nie korzystać z wyciągu
- Ważą się losy szkoły muzycznej w Sobolowie. Jest uchwała o zamiarze jej likwidacji
- Bochnia. Jak zostaną nazwane dwa ronda i ulica w ramach łącznika z A4?
- Czesław K. zostanie wydany Polsce? Prokuratura chce postawić mu zarzuty
Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - Rośnie liczba ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę
