https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia: rondo nie powstanie

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
Przy Proszowskiej rondo nie powstanie. Podczas ostatniej sesji rady miejskiej w Bochni poinformowali o tym przedstawiciele CD Locum, spółki, która wybudowała galerię - nomen omen - Rondo. Ich zdaniem przebudowa skrzyżowania i zamontowanie na nim sygnalizacji świetlnej, która kosztowała ich 3,5 mln złotych, są wystarczające.

Wystawa obrazów Wilhelma Sasnala

Z tym rozwiązaniem nie zgadzają się jednak przedstawiciele magistratu. - To najgorsze z możliwych rozwiązań - mówi Kazimierz Ścisło, przewodniczący rady miejskiej, powołując się na opinię specjalistów, jak i samych mieszkańców, którzy skarżą się na olbrzymie korki w tym rejonie.
Sobota, godzina 12. Aby przejechać przez skrzyżowanie obok galerii Rondo, Krzysztof Wilk z podbocheńskiej miejscowości potrzebuje kilkunastu minut.

- To absurd - mówi nam. - Miało być lepiej i szybciej, a jest gorzej niż przed przebudową tego skrzyżowania. Podobne odczucia mają wszyscy, którzy przejeżdżają Proszowską, szczególnie w godzinach szczytu.

- Faktycznie, wzmożony ruch na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Proszowskiej powoduje, że przejazd zajmuje sporo czasu - przyznają policjanci. - Nie tak to miało wyglądać - przekonują z kolei przedstawiciele bocheńskiego magistratu zarzucając CD Locum przyjęcie najgorszego z możliwych rozwiązań.

Reprezentanci spółki uczestniczący w posiedzeniu rady miasta tłumaczyli, że faktycznie budowa ronda była przez nich rozważana, ale z tego rozwiązania zrezygnowali, biorąc pod uwagę opór mieszkańców tej części miasta, którzy nie chcieli pozbyć się swoich działek odsprzedając je pod rondo. - To nie jest tak, że spółka nie chce wykonać zobowiązań, które na siebie nałożyła. Uważam, że na tym etapie, w dzisiejszej sytuacji ekonomicznej, jak najbardziej wywiązaliśmy się z nich - podkreślała Agnieszka Zielińska-Madejska, pełnomocniczka CD Locum.

Radni zwrócili jednak uwagę na fakt, że w sprawie przebudowy skrzyżowania został sporządzony akt notarialny, w którym właściciel galerii zobowiązał się do budowy ronda. Na tej podstawie będą domagać się od spółki kolejnych inwestycji usprawniających ruch w tym miejscu. - Na pewno tak tego nie zostawimy - deklaruje Ścisło.

Radni postanowili przygotować kalendarium dotychczasowych działań związanych z przebudową skrzyżowania i harmonogram dalszych działań w tej kwestii. - Sprawy nie odpuścimy - kończą.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paul
Myślę ,że Pani Redaktor nie przykłada sie do pracy.Należy wyjaśnić sprawę Uchwały Sejmiku Woj.Małop.z 2009r w sprawie przekaznia miastu inwestycji przebudowy skrzyż.ul.Proszowskiej i Partyzantów z warunkiem wykonania za pieniądze z budżetu Miasta.Uchwała ta tak jak decyzja Wojewody uchylająca Decyzję Starosty o pozwoleniu na budowe Galerii -wraz z rondem-wyraznie sprzyjaja spółce CD Locum,która przedstawiła uzgodnione z ZDW rondo zarówno w postępowaniu o zgode na lokalizacje tej inwestycji, a takze bez zastrzeżeń akceptowała wydane przez Miasto Bochnia WZiZT. Aktualnie ,wystarczy dobra wola Sejmiku i RM Bochnia aby należycie wykorzystać akt notarialny jakim jest spisane w 2010 r.Porozumienie między Gminą Miasto Bochnia a inwestorem Galerii.Firma ta zobowiązała sie do wybudowania ronda za własne Srodki po podpisaniu wspólnej Uchwały przez Sejmik Woj.Małop. i Gmine Miasto Bochnia dotyczącej przekazania Miastu tej inwestycji jako Inwestorowi.Jednakże warunkiem nie do przyjęcia jest zapis o finansowaniu tego zadania wyłącznie z budżetu Miasta.Miasto ma zabezpieczone środki z partnerstwa publiczno-prywatnego[Porozumienie] a rondo w tym miejscu teraz a szczególnie w przyszłości jest niezbędne. Na Sesji Rady Miasta Przedstawicielka Spólki przekazała informację,ze w aktualnej sytuacji ekonomicznej Firma wykonała zobowiązania i nie widzi prawnej możliwości zrealizowania Porozumienia z G.M.Bochnia;Prawne możliwości realizacji aktu przedstawiłem powyżej.Finanse spółki mają sie dobrze-zakup działki pod nowa Galerie w N.SAczu za 36 mln.zł -za portalem "bochnianin". Tak wygląda sedno sprawy.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska