Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Zerwał z nałogiem, teraz sam pomaga innym

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
wojciech salamon
10 lat temu Sławomir Biernacki rozpoczął leczenie w tarnowskim ośrodku uzależnień Zaczął działać też w Stowarzyszeniu „Nowa Szansa”. Obchodzi więc podwójny jubileusz

Do decyzji o podjęciu leczenia dojrzewał długo. Na pewno nie była łatwa. Nie pamięta, co go zmotywowało do tego kroku. Być może utrata pracy, poważne problemy ze zdrowiem a może konflikty w rodzinie. Na terapię w tarnowskim ośrodku uzależnień umówiła go żona. Gdy jechał do szpitala, wiedział, że to konieczność.

- Z alkoholem miałem problemy od 20 lat, zdawałem sobie sprawę, że jestem uzależniony. Próbowałem nawet kilka razy zerwać z nałogiem, udawało mi się to jednak tylko na pewien okres - wspomina Stanisław Biernacki.

Czasem były to dwa tygodnie, miesiąc a nawet pół roku. Wcześniej czy później problem jednak wracał. Nałóg udało się pokonać dopiero po kilku tygodniach spędzonych w zamkniętym oddziale tarnowskiego szpitala

-Pracowaliśmy w niewielkich grupach terapeutycznych. Mówiliśmy o swoich problemach, strachu i tym jak chcielibyśmy żyć po ukończeniu kuracji - wspomina pan Sławek.

Gdy w maju 2006 roku opuszczał tarnowski szpital, miał już pomysł na nowe życie. Życie bez alkoholu. Zdecydował się na założenie firmy, która zajmuje się pielęgnacją ogrodów.

- Pracowałem w takie branży przez trzy lata we Włoszech, miałem trochę doświadczenia w tej dziedzinie, postanowiłem spróbować - mówi.

Gdy zaczynał miał jedną kosiarkę. Dziś maszyn do pielęgnacji ogrodów ma ponad czterdzieści, dysponuje czterema samochodami. Pracy jest dużo, podobnie jak zleceń na utrzymanie trawników i ogrodów. Oprócz prowadzenia firmy pan Sławomir zaangażował się w działalność Stowarzyszenia “Nowa szansa” z Tarnowa, które w tym roku obchodzi 10-lecie działalności. Trzy lata temu został szefem bocheńskiego oddziału, pełni też funkcję wiceprezesa całego stowarzyszenia.

Pomaga osobom, które pogubiły się w życiu, chcą zerwać z nałogiem lub już to zrobiły.

- Jest mi na pewno łatwiej zrozumieć, co takie osoby czuja, sam przecież przez to przeszedłem. Mogę się pochwalić, że przekonałem do rozpoczęcia kuracji około 40 osób, które przyszły do stowarzyszenia z problemem alkoholowym - podkreśla. “Nowa Szansa” jest organizatorem także warsztatów w Lubaszowej, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Małopolski. Stowarzyszenie organizuje także prelekcje w szkołach i wyjazdy wakacyjne dla dzieci z rodzin niezamożnych.

Pan Sławomir działa także w miejskiej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w Bochni oraz w miejskim zespole interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.

28 kwietnia Stowarzyszenie „Nowa Szansa” organizuje konferencję z okazji 10-lecia działalności. Zaplanowano ją w Domu Pielgrzyma Bursa przy Stasiaka 10. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do 14. W programie wykłady dotyczące terapii uzależnień a także pomoc dla osób uzależnionych. Wstęp na konferencję jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska