https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bolęcin. Dzięki koniom choroba mniej boli [ZDJĘCIA]

Magdalena Balicka
Hipoterapia pomaga niepełnosprawnym dzieciom odzyskać beztroski uśmiech. Z zajęć na koniach w Bolęcinie korzysta za darmo przeszło 70 małych pacjentów.

Ich świat nabrał barw rok temu, gdy zaczęli hipoterapię w bolęcińskiej stadninie koni. Przeszło 70 niepełnosprawnych malców z powiatu chrzanowskiego, ale też z Olkusza, Krakowa i innych miast odzyskało dziecięcą radość dzięki koniom i fundacji "Wesoły Smoczek". Tak jest w przypadku 6-letniego Dominika czy 11-letniego Łukasza. Pierwszy od urodzenia nie ma jednej nóżki i porusza się dzięki protezie. Drugi cierpi na autyzm i w ogóle nie mówi.

- Dominik był bardzo zamknięty w sobie. Nie lubił chodzić do przedszkola, nie słuchał pani, nie miał kolegów - opowiada Edyta Balasik, mama Dominika. W ubiegłoroczne wakacje usłyszałam o fundacji z Bolęcina i zajęciach hipoterapii. Pojechała. Początkowo jej synek bał się nawet dotknąć konia. Dziś nie wyobraża sobie bez niego życia.

Najlepszy przyjaciel
- Piękny szary kuc Atos jest jego najlepszym przyjacielem - przekonuje pani Edyta. Dominik zaczął interesować się historią koni. Chce wiedzieć, jak się je pielęgnuje, co najbardziej lubią jeść.
- Marzy, by w przyszłości skakać przez przeszkody - zdradza matka chłopca.
- Atos jest taki kochany. Chciałbym być przy nim codziennie - mówi Dominik, tuląc się do kuca. Jego mama przekonuje, że odkąd jej dziecko zaczęło dosiadać zwierzę, stało się znacznie pogodniejsze. - Pani w przedszkolu już na niego nie narzeka, że rozrabia. W domu także częściej się śmieje. Znalazł pasję - cieszy się kobieta.

O pasji do koni mówi także pan Zbigniew, ojciec 11-letniego Łukasza, który od urodzenia cierpi na autyzm.
- To trudna choroba. Syn w ogóle nie mówi - podkreśla pan Zbyszek.
Uważa, że samo obcowanie z koniem sprawia, że Łukasz częściej się uśmiecha. - Sam też kocham zwierzęta. To wspaniałe istoty, które dają tyle pozytywnej energii - mówi mężczyzna.

Waldemar Dziadowiec, szef bolęcińskiej fundacji "Wesoły Smoczek", zaznacza, że nie zawsze potrzebne są specjalistyczne ćwiczenia wykonywane na koniach, by hipoterapia przynosiła efekty.

Jak godziny ćwiczeń
- Samo obcowanie z koniem, jego dotyk czasem daje więcej niż godziny ćwiczeń - przekonuje Dziadowiec, porównując hipoterapię do dogoterapii. - Tam dzieciaki także tylko głaszczą, przytulają psy. To wystarcza - mówi.
Rok temu, gdy otwierał zajęcia w stadninie koni, na hipoterapię przychodziły trzy niepełnosprawne osoby. Dziś jest ich przeszło 70.

Każde dziecko przez około pół godziny ma kuca tylko na wyłączność. Za darmo. Hipoterapeutki oprowadzają dzieci wokół stadniny, pokazując przy okazji urokliwe zakątki i pobliski staw. Widoki są piękne, a mnóstwo zieleni i kilkanaście innych koni, które mieszkają w stajni, działa odprężająco.
- Każde dziecko może do nas przyjechać. Jeśli chorych maluchów przybędzie, dokupimy koniki - przekonuje Waldemar Dziadowiec. Pani Edyta, mama Dominika, i pan Zbigniew, ojciec Łukasza, twierdzą, że efekty hipoterapii przeszły ich najśmielsze oczekiwania.a

Hipoterapia

Hipoterapia to rodzaj rehabilitacji psychoruchowej, w której pomaga koń.
Stosowana jest zarówno u dzieci, u młodzieży, jak i u dorosłych. Terapia niepełnosprawnych z zastosowaniem metody hipoterapii obejmuje głównie osoby niepełnosprawne ruchowo, sensorycznie i umysłowo. Dobroczynne dla zdrowia skutki kontaktu z koniem znane były już w starożytności; jako metoda leczenia pojawiły się w nowoczesnej medycynie w latach 50.-60. XX w., zwłaszcza w neurologii, ortopedii i psychiatrii. Celem terapii z koniem (z elementami jazdy konnej) jest przywrócenie pacjentom sprawności fizycznej i psychicznej w możliwym do osiągnięcia zakresie.

Działanie hipoterapii
Koryguje postawę ciała, reguluje napięcie mięśniowe.
Kontakt z przyrodą działa motywacyjnie. Podczas zajęć na koniu doskonali się równowagę, koordynację, orientację w przestrzeni. Poznaje się schemat własnego ciała, uczy się poczucia rytmu. Hipoterapia zwiększa poczucia własnej wartości,a zmniejsza zaburzenia emocjonalne.
Rozwija też pozytywne kontakty społeczne. Szczególną cechą hipoterapii są możliwości pracy z dziećmi autystycznymi, ponieważ osoby autystyczne i konie wykazują wiele podobieństw w postrzeganiu, reagowaniu i porozumiewaniu się.

Gdzie na hipoterapię
W powiecie chrzanowskim i olkuskim jest wiele stadnin koni, w których specjaliści prowadzą hipoterapię. M.in. w Bolęcinie, przy ul. Wczasowej 1, gdzie hipoterapię prowadzi fundacja Wesoły Smoczek (tel. 608-038-040) oraz Klub Jeździecki "Szarża" Mikołaja Reya (tel. 501 35 80 83). W Libiążu niepełnosprawne dzieci mogą obcować z końmi w Szkółce Jeździeckiej "Tęcza" przy ul. Sosnowej 4, tel. 513 382 735. Hipoterapia jest również prowadzona w Płazie pod Chrzanowem przez Dom Pomocy Społecznej przy ul. Wiosny Ludów 4, tel. 3 6131242. W powiecie olkuskim zajęcia prowadzone są m.in. w Ośrodku Hipoterapii Rekreacji Konnej w Trzyciążu przy ul. Milonki 52, tel. 691 517 672. Hipoterapia jest też w Wolbromiu prowadzona przez koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, tel. 32 647 28 80.

Komentarze 40

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wiola Marcinkowska
Wpłacam 100zł co miesiąc, dziekuje że robicie takie rzeczny
D
Dagmara
Wspieram, popieram takie działanie, hipo za zero ?! To fantastycznie ! Te dziewczyny... wystarczy spojrzeć w ich oczy ... Fantastycznie dziewczyny tylko tak dalej !!!
M
Maciek
Również wpłace jakiś grosz, pozdrawiam
K
Kasia
Znam sprawę od podstaw, i życzę powodzenia, a Annie Jackowi i Mikołajowi daje rok by wszyscy zobaczyli do czego doprowadziliscie. Nigdy nic sobą nie reprezentowaliście i nie będziecie, bo nie macie za grosz szacunku do drugiej osoby.
Życzę wam długiego życia i myśli na stare lata jakim jestem i byłem człowiekiem, sądzę że ta myśl będzie z wami na zawsze dniem i nocą. Pozdrawiam, wpłace na fundacje pare złotych by pokazać że Jestem z nimi całym sercem. Sama w Krakowie korzystam z hipoterapi bo moje dziecko tego potrzebuje.
P
Piotr
Fundacja powinna dalej pomagać to sie chwali również wpłace i będę wpłacał drobna kwotę na jej działalności, mam już sporo lat i nie pomagałam w życiu nikomu obcemu tylko praca i praca a to coś pięknego dlatego z żona postanowiliśmy jeszcze po tym co czytamy wpłacić a do wszystkich innych chce powiedzieć że nic w życiu nie dostałem za darmo a te dzieci dostają i to bardzo wiele . Pozdrawiam Piotr i Maria
H
Hahaha
Naprawde śmiech pospolity w piśmie i przekonaniu (lece do pracy ratować ludzi) Anna twój cynizm jest na najniższym poziomie, a bezsens waszych informacji podnosi wasze osoby z według was na jakiś piedestał, szkoda słów jakimi ludźmi jestescie haha każdy widzi jak grupka wariatów popiera sie w głupocie.
H
Hahaha
Co jeden to lepszy, jestescie nudni jak flaki z olejem, pisac takie bzdury to naprawde skończcie po uszy w tym g wszyscy (bando zakompleksionych błaznów) i co jeden to się cieszy bardziej haha
z
zalamany
Jak zostalo juz uprzednio zauwazone nie sa one pana W. Dobrzy ludzie mu uzyczaja swojego majatku, ale ten swiat wspanialy!
r
rozbawiony
Swoją drogą, to fantastyczna informacja dla komornika- cytuję wypowiedź gościa o nicku "obecny"-"jeśli komornik miałby zajmować mienie p.Waldemara, zabrałby np. samochody o wartości przeszło 100.000, które aktualnie stoją i stały na stadninie"... klasyka gatunku, czyli zatajanie majątku przed komornikiem?
Myślę, drogi "Obecny", że Waldemar Dziadowiec bardzo Ci za tą informację podziękuje ;)
M
Marcin
Szkoda słów matko boska co ten z pod Opola pisze po co to
r
rozbawiony
też się zastanawiam o co chodzi w "informacjach psychoanalitycznych", ale to musi być ściśle powiązane z fobią, dotyczącą znaków interpunkcyjnych ;)
k
kto pyta nie bładzi
co to są "informacje psychoanalityczne"?
W
Witek
Dajcie spokój widać przecież że osoby Anna i Jacek to osoby niezrównoważe, poszperałam trochę w sieci i to co zobaczyłem przekracza zdrowy rozsądek.
Te osoby to zakompleksieni ludzie i tyle, faktycznie we wsi Ładza mieszka ten J.G i nic nie ma do zaprezentowania tylko jakieś zdjecia w mundurach i g****** opisy :-) za kalanie munduru powinni go usunąć z każdego portalu bo co to za zachowanie ? To kpina !
Wstyd dla jakiegos tam 4 regimentu wstydź się człowieku.
A pani Anna ? Kim pani jest, czym sie pani zajmuje ? Stawiam że mnie pani nie zaskoczy bo tylko tacy co nic nie maja nie wiedza jak trudne jest to co ten Dziadowiec dokonał. Bo poczytałem o nim i tej fundacji i mam nadzieje ze chłop wam tego płazem nie puści i w tej chwili wpłacam ma fundacje 500zł bo podoba mi sie co robią to szlachetne i godne podziwu .
P
Piotr
Anna - kompromitacji twojej nie ma końca, zachowując się w ten sposób jestes inna bo twój zasób informacji psychoanalitycznych jest ograniczony twoja zawiścią, popadałaś w samouwielbienie gdyż albo masz tak wielki współczynnik niedowartosciowania samej siebie i próbujesz się wybić kilka cm nad swój poziom albo po prostu (narcyzm) a wszyscy którzy śledzą poczynania twoje i twojego partnera w tym waszym świecie maja jasny obraz twojej osoby i jeszcze bardziej jaśniejszy J.G to oczywiste że powinniście zacząć uczęszczać na terapię najpierw gabinet psychologiczny ale zalecam środki psychotropowe bez nich jestescie osobami dla mnie i innych osob z naszego przyszłych lekarzy psychiatrów całkowicie psychicznie niepoprawni (podpowiedź) nie skupiaj sie nad ortografia itd - jesli to robisz to zacznij leczenie , ten komentarz ma charakter terapeutyczny . Pozdrawiam
A
Anna
No cóż, właściwie nie ma co dodawać- na konkretne argumenty, "popieracze Dziadowca", ma ją tylko stek obelg (mało wyrafinowanych zresztą), więc o wdawaniu się w dyskusję nie ma mowy ;)
Ale dzięki tym wypowiedziom przynajmniej widać, jak słabiutkie mają informacje.
Jeszcze raz- bardzo dziękuję Państwu za wypowiedzi- my nie potrafilibyśmy tak dokładnie Was scharakteryzować- określiliście się koncertowo :)
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska