FLESZ - Fiskus na tropie oszustów
Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przewidziany jest dodatkowy bon, w tej samej wysokości. Za jego pomocą Polacy będą mogli płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon turystyczny będzie ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.
Nie potrzeba wniosku
Co istotne nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do niego będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z prawem do bonu i z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, w których usługi można płacić bonem.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przyznaje bonu. Za to odpowiada Polska Organizacja Turystyczna. ZUS zapewni działanie systemu teleinformatycznego, który obsługuje bon i będzie rozliczał transakcje realizowane za jego pomocą.
Bon będzie można aktywować na PUE w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed wakacjami), po wpisaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego). Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością aby otrzymać dodatkowe 500 zł, będą musiały na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą ich przyznania.
Jak płacić bonem
Płatności bonem będą załatwiane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić za usługę turystyczną trzeba będzie pokazać specjalny numer bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS.
Co zrobić, jeśli ktoś nie ma konta na PUE?
Konto na PUE ZUS można zarejestrować m.in. przy pomocy profilu zaufanego i bankowości internetowej. Na profilu PUE, w roli „Ogólne”, w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób, które korzystają z bonu i osobna zakładka dla podmiotów turystycznych.
Ranking kąpielisk i plaż w Krakowie, Małopolsce i na Śląsku....
Ranking najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. TOP 15 najlepsz...
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
