Krótka historia Bożego Ciała
Boże Ciało to potoczna i skrócona nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po raz pierwszy była ona obchodzona w Leodium (Belgia) w 1246 roku wskutek objawień bł. Julianny z Cornillon. 71 lat później święto zostało oficjalnie ustanowione dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce świętowanie Bożego Ciała zapoczątkował biskup Nanker na synodzie w Krakowie w 1320 roku. Pod koniec XIV w. było ono obchodzone we wszystkich diecezjach.
Charakterystyczną tradycją dla obchodów Bożego Ciała są procesje prowadzone do czterech ołtarzy (przy których czytane są fragmenty Ewangelii dotyczące Eucharystii), podczas których przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a na końcu udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.
Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem nakazanym. Oznacza to, że wszystkie osoby wierzące powinny tego dnia udać się do kościoła na uroczystą mszę świętą. Nie ma jednak obowiązku uczestnictwa w procesji ulicami parafii.
Kiedy wypada Boże Ciało 2021?
Tegoroczne Boże Ciało wypada w czwartek - 3 czerwca. Przypomnijmy, że jest do dzień ustawowo wolny od pracy.
W kolejnych latach Boże ciało będzie wypadać:
- 2022 rok: 16 czerwca
- 2023 rok: 8 czerwca
Możliwe 4 dni wolnego
Z racji tego, że Boże Ciało jest dniem wolnym, wystarczy wziąć urlop na dzień następny, czyli piątek 4 czerwca. Dzięki temu będziemy mogli się cieszyć aż 4 dniowym urlopem, będącym przedsmakiem zbliżających się wakacji.
Dni wolne do końca 2021 roku
Do końca tego roku dniami wolnymi, tak jak Boże Ciało, będą:
- 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (niedziela)
- 1 listopada - Wszystkich Świętych (poniedziałek)
- 11 listopada - Święto Niepodległości (czwartek)
- 25 grudnia - Boże Narodzenie (sobota)
- 26 grudnia - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (niedziela)
