Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bp Tadeusz Rakoczy ukarany przez Watykan za tuszowanie pedofilii! "Zakaz uczestniczenia w celebracjach lub spotkaniach publicznych"

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Bp Tadeusz Rakoczy był pierwszym ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej powołanej przez Jana Pawła II w 1992 r.
Bp Tadeusz Rakoczy był pierwszym ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej powołanej przez Jana Pawła II w 1992 r. ARC
Bp Tadeusz Rakoczy, były ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, został ukarany przez Watykan! Chodzi o zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. To pokłosie głośnej sprawy Janusza Szymika z Międzybrodzia Bialskiego, który jako ministrant był krzywdzony seksualnie przez proboszcza parafii. Gdy zgłosił sprawę biskupowi Rakoczemu, ten nie podjął działań. - To kary, które godzą w wizerunek każdego biskupa, a co dopiero w wizerunek biskupa, który tak blisko był związany z Janem Pawłem II i kardynałem Stanisławem Dziwiszem - komentuje w rozmowie z DZ Janusz Szymik.

Bp Tadeusz Rakoczy ukarany

Komunikat w sprawie emerytowanego dziś bpa Tadeusza Rakoczego, wydali w piątek 28 maja przedstawiciele biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej. Przypominają w nim, że Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postepowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Tadeusza Rakoczego w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich.

W wyniku zakończonego dochodzenia Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Rakoczego następujące decyzje:

  • zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek celebracjach lub spotkaniach publicznych;
  • nakaz prowadzenia życia w duchu pokuty i modlitwy;
  • zakaz uczestniczenia w zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski;
  • wpłacenie z prywatnych środków odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ks. Mateusz Kierczak, dyrektor Centrum Informacyjno-Medialnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej poinformował w wydanym komunikacie, że Diecezja Bielsko-Żywiecka przyjęła do wiadomości tę decyzję Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji.

- Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską - zastrzega duchowny.

Ukaranie bpa Rakoczego przez Stolicę Apostolską to pokłosie głośnej sprawy Janusza Szymika z Międzybrodzia Bialskiego, który w 2020 r. ujawnił swoją wstrząsającą historię - jako ministrant parafii w Międzybrodziu Bialskim był wielokrotnie wykorzystywany seksualnie przez ówczesnego proboszcza tej parafii ks. Jana W. Ten koszmar trwał około pięciu lat.

Janusz Szymik sprawę zgłosił w 1993 roku biskupowi Tadeuszowi Rakoczemu, ówczesnemu ordynariuszowi diecezji bielsko-żywieckiej, który w tej kwestii nie podjął żadnych działań. Dopiero bp Roman Pindel, nowy ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, zajął się sprawą w 2014 r., krótko po objęciu diecezji. Po przyjęciu zgłoszenia rozpoczął się proces kościelny, który zakończył się wyrokiem skazującym ks. Jana W. Wyrok został zatwierdzony przez Kongregację Nauki Wiary w Watykanie.

- Po wielu latach dochodzenia o sprawiedliwość jest ostateczne rozwiązanie tej sprawy. Wreszcie sprawiedliwości stało się zadość - komentuje w rozmowie z DZ Janusz Szymik. - To kary, które godzą w wizerunek każdego biskupa, a co dopiero w wizerunek biskupa, który tak blisko był związany z Janem Pawłem II i kardynałem Stanisławem Dziwiszem - zaznacza.

W jego opinii decyzja Stolicy Apostolskiej kończy sprawę wobec bpa Rakoczego, ale nie hierarchów polskiego Kościoła. - Czekamy z niecierpliwością na wszczęcie procedury wobec kardynała Dziwisza – czy to będzie komisja, czy też - zgodnie z motu proprio - zostanie wszczęte dochodzenie wstępne - podkreśla Janusz Szymik.

Zauważa, że po oficjalnej decyzji Stolicy Apostolskiej wobec bpa Tadeusza Rakoczego, teraz powinny zareagować władze miast oraz uczelni, które przyznały bp. Rakoczemu honorowe obywatelstwa czy tytuły honoris causa. Jego zdaniem decyzja Watykanu może być podstawą do odebrania biskupowi tytułów i wyróżnień. - Skoro przez tyle lat nie było się godnym, to nie można teraz nadal piastować tak honorowych tytułów - uważa Szymik.

Sprawą emerytowanego bpa Rakoczego zajął się Watykan, który w 2020 r. polecił zbadać, czy były ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej tuszował przypadki pedofilii. Dochodzenie zostało zlecone metropolicie krakowskiemu abp. Markowi Jędraszewskiemu. Etap diecezjalny dochodzenia zakończył się, a zebrane dokumenty Nuncjatura Apostolska przekazała do Watykanu.

W marcu tego roku komisja ds. pedofilii skierowała do prokuratury zawiadomienie i wniosek o przeprowadzenie postępowania w sprawie czterech duchownych - bpa Tadeusza Rakoczego, kard. Stanisława Dziwisza, bpa Romana Pindla i bpa Piotra Gregera. Chodziło o podejrzenie niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bp Tadeusz Rakoczy ukarany przez Watykan za tuszowanie pedofilii! "Zakaz uczestniczenia w celebracjach lub spotkaniach publicznych" - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska