https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Długo wyczekiwane ruchy Watykanu. Papież Franciszek podejmuje kolejne decyzje. Kraków nadal czeka na zmianę arcybiskupa

Aleksandra Łabędź
ANNA KACZMARZ / POLSKA PRESS
Po wielu miesiącach ciszy z Watykanu nadchodzą kolejne - ważne - decyzje dla polskiego Kościoła. Najpierw 19 marca br. Nuncjusz Apostolski abp Antonio Guido Filipazzi przekazał komunikat Ojca Świętego Franciszka o zmianie metropolity poznańskiego. I tu trzeba przypomnieć, że Poznań czekał na nowego metropolitę od października 2024 r. Podobnie sytuacja ma się w Krakowie, chociaż stolica Małopolski czeka na nowego metropolitę już nieco dłużej. Z kolei w sobotę, 5 kwietnia pojawiła się informacja o nowym biskupie toruńskim. Mimo pogłosek, decyzji dla Krakowa nadal nie ma.

- Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Arkadiusza Okroja - poinformował w sobotnie południe - 5 kwietnia - Nuncjusz Apostolski abp Antonio Guido Filipazzi.

Wcześniej ważna decyzja dla Poznania

- Ojciec Święty Franciszek: Przyjął rezygnację arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z posługi arcybiskupa metropolity poznańskiego. Mianował arcybiskupem metropolitą poznańskim dotychczasowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego - poinformowała 19 marca Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Abp Stanisław Gądecki osiągnął wiek emerytalny w październiku 2024 roku. Zatem Poznań czekał na nowego metropolitę około 6 miesięcy.

Przypominamy też, że kard. Kazimierz Nycz mimo, że mógłby pełnić funkcję metropolity warszawskiego do lutego 2025 r. już pod koniec 2023 roku złożył swoją rezygnację na ręce Ojca Świętego. W jego sprawie decyzja z Watykanu nadeszła dopiero na początku listopada 2024 roku. Wówczas Nuncjatura Apostolska w Polsce informowała, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację kardynała Kazimierza Nycza z posługi arcybiskupa metropolity warszawskiego i mianował arcybiskupem metropolitą warszawskim dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa SAC.

Ważna zmiana pojawiła się również w Szczecinie. Otóż pod koniec lutego 2024. abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski poinformował, że Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego i mianował administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sede vacante w osobie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Zbigniewa Zielińskiego.

Po kilku dniach na stronie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce pojawił się też komunikat: - Odpowiadając na pojawiające się pytania, Nuncjatura Apostolska precyzuje, że decyzje związane z odejściem abp. Andrzeja Dzięgi z urzędu arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego zostały podjęte w następstwie dochodzenia prowadzonego z ramienia Stolicy Apostolskiej w sprawie zarządzania diecezją, a w szczególności zaniedbań, o których mowa w dokumencie papieski Vos estis lux mundi - brzmiały słowa komuniakatu opublikowanego 26 lutego 2024 r.

Z kolei w połowie września ub. roku Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem szczecińsko-kamieńskim dotychczasowego biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla.

Kraków czeka na nowego metropolitę

W czerwcu ub. roku abp. Marek Jędraszewski poinformował, że 25 kwietnia tego roku złożył na ręce Ojca Świętego - zgodnie z prawem - rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. 24 lipca 2024 r. skończył on 75 lat.

– Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować – mówił wówczas abp Marek Jędraszewski.

W lipcu 2024 r. z kolei Kuria Krakowska poinformowała, że abp Marek Jędraszewski będzie nadal pełnił obowiązki metropolity krakowskiego.

Wówczas abp Jędraszewski napisał:

"Kochani Archidiecezjanie,

Jak powszechnie wiadomo, w dniu 19 czerwca br. podczas spotkania z moimi współpracownikami w pasterskiej misji, kapłanami Archidiecezji Krakowskiej, przekazałem informację , że we właściwym czasie złożyłem na ręce Ojca Świętego Franciszka rezygnację z pełnienia urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego z racji osiągnięcia wieku 75 lat, co nastąpi w dniu 24 lipca 2024 roku.

Niniejszym pragnę Was, moi Drodzy, powiadomić, że Ojciec Święty przyjął tę rezygnację, prosząc jednocześnie, abym nadal pełnił dotychczasowy urząd biskupa diecezjalnego aż do chwili, gdy mianuje mego następcę.

Mając ufność, że Opatrzność Boża pozwoli nam cieszyć się darem jedności w dziele krzewienia wiary i wzajemnej miłości, zachęcam do modlitwy w intencji Papieża Franciszka i Kościoła Krakowskiego i z serca Wam wszystkim błogosławię".

Kto będzie nowym metropolitą krakowskim?

- Ta giełda nazwisk, która się pojawia to oczywiście zgadywanka czy też obszar plotek, ponieważ wiemy, że wszystkie te procedury personalne są objęte tzw. "sekretem papieskim". Wśród tych plotek mówi się o awansach dla biskupów pomocniczych. Najmocniej wybrzmiewającym nazwiskiem wydaje się być bp Damian Muskus - co byłoby skądinąd pójściem w poprzek tej praktyki kościelnej, która raczej nie czyni biskupów pomocniczych ordynariuszami w tych diecezjach, gdzie byli biskupami pomocniczymi. Pojawia się też pomysł, że być może do Krakowa wróci kard. Grzegorz Ryś, co z kolei byłoby zupełnie w poprzek jego wypowiedzi, w których jednoznacznie podkreślał, że nie uważa on za słuszne praktyki zmian diecezji przez biskupów ordynariuszy. To w każdym razie są dwie kandydatury bardzo mocno związane z Krakowem, a także są to biskupi, którzy na polską skalę są zwolennikami papieża Franciszka. Na liście pojawia się też nazwisko byłego sekretarza papieża Jana Pawła II - abpa Mieczysława Mokrzyckiego. W moim mniemaniu taki wybór dla Krakowa były tzw. wpadnięciem z deszczu pod rynnę - mówił w rozmowie z nami pod koniec stycznia br. Ignacy Dudkiewicz, dziennikarz, filozof, redaktor Magazynu Kontakt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska