https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. XXIV Dzień Papieski. Abp Marek Jędraszewski o św. Janie Pawle II: "Był wspaniałym twórcą własnego życia"

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
W niedzielę, 13 października, w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.
W niedzielę, 13 października, w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
W niedzielę, 13 października, w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie obchodzony jest XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”. Tego dnia o godz. 9.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. z udziałem stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Abp Marek Jędraszewski mówił o św. Janie Pawle II: "Był wspaniałym twórcą własnego życia. Ze swego życia uczynił arcydzieło sztuki".

Na początku Mszy św. kustosz papieskiego sanktuarium na Białych Morzach ks. Tomasz Szopa przypomniał, że obchodzony dziś Dzień Papieski jest okazją do duchowego i materialnego wsparcia Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, której stypendyści nazywani są „żywym pomnikiem Jana Pawła II”.

"Mąż wielkiej modlitwy"

Metropolita krakowski podkreślił, że dzięki modlitwie Ojciec Święty był człowiekiem wielkiej mądrości Bożej, którą zachwycał świat przemawiając na najważniejszych areopagach: ONZ czy UNESCO a także wpływając na bieg spraw międzynarodowych przyczyniając się m.in. do upadku komunizmu w Europie. Jan Paweł II był też „sumieniem świata”, kiedy potępiał interwencję USA w Iraku, gdy stawał w obronie godności małżeństwa i rodziny czy sprzeciwiał się aborcji i eutanazji.

– W imię świętości życia wołał wszędzie: nie wolno zabijać – mówił abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski zauważył, że Jan Paweł II początkowo zachwycał świat swoim zdrowiem, tężyzną fizyczną, ale także szczególnym pięknem i siłą swego słowa. Po zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku i w związku z chorobą Parkinsona stan jego zdrowia się pogarszał, ale mimo tego dla wielu pozostał przejmującym i wzruszającym „głosicielem i świadkiem Ewangelii starości i cierpienia”.

Abp Jędraszewski przywołał również dwa ostatnie gesty, które zapamiętał cały świat: jak Jan Paweł II przytula krzyż w Wielki Piątek, gdy nie mógł wziąć udziału w drodze krzyżowej w Koloseum i gdy w Niedzielę Wielkanocną wzruszenie odebrało mu mowę i udzielił błogosławieństwa gałązką oliwną. Sześć dni później odszedł do domu Ojca.

– Jan Paweł II spełnił co do siebie to zadanie, o którym pisał. Był wspaniałym twórcą własnego życia. Ze swego życia uczynił arcydzieło sztuki – mówił abp Marek Jędraszewski nawiązując do Listu do artystów.

Kraków świętuje Dzień Papieski

W niedzielę, 13 października budynki Urzędu Miasta Krakowa zostały udekorowane flagami papieskimi – żółto-białymi oraz flagami miejskimi – biało-niebieskimi. Na ulice Krakowa wyjechał tabor komunikacji zbiorowej ozdobiony flagami papieskimi i miejskimi. Kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel będą po zmroku podświetlone w barwach papieskich.

Z kolei w środę, 16 października, przypada Dzień Jana Pawła II. Upamiętnia on historyczne wydarzenie, jakim był wybór Polaka na papieża. Budynki Urzędu Miasta Krakowa będą udekorowane flagami papieskimi oraz flagami miejskimi. Pojazdy komunikacji miejskiej zostaną udekorowane flagami papieskimi i miejskimi. Kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków oraz wieża telewizyjna na Krzemionkach należąca do firmy Emitel będą po zmroku podświetlone na żółto-biały kolor.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska