Brzeszcze, Libiąż. Górnicy zaczęli fedrować węgiel z dwóch nowych ścian. Kopalnie znów trzęsą okolicą
W kopalni Janina uruchomiono kolejną, już trzecią ścianę wydobywczą na poziomie 800 metrów. Węgiel pochodzący z tej ściany charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami jakościowymi, w tym kalorycznością. Mieszkańcom wsi Żarki, pod którą dotychczas trwała eksploatacja ścian 705 i 707, bardzo mocno dały się we znaki wstrząsy generowane przez działalność górniczą. Odczuwane były one także Babicach i Chrzanowie. Teraz kopalnia uruchomiła ścianę 733 zlokalizowaną bliżej tych miejscowości. Eksperci zapewniali, że budowa geologiczna tej ściany jest inna i nie powinna ona generować tak częstych i mocnych wstrząsów. Tymczasem od początku października ziemia zatrzęsła się mocno już 11 razy.
W kopalni Brzeszcze oddano z kolei do eksploatacji równie wysokowydajną ścianę w pokładzie 510. Zasoby ściany to ponad milion ton węgla o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Z uwagi na zagrożenia naturalne, z których dominującym jest zagrożenie metanowe, eksploatacja tej ściany wymaga większej uwagi, by było to bezpieczne.
W trzecim z zakładów górniczych spółki, tj. ZG Sobieski z Jaworzna, prowadzone są prace przed uruchomieniem nowej ściany, które planowane jest przełomie października i listopada tego roku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
FLESZ - 38 lat i koniec?
