Brzeszcze. Specjalizacja wojskowa w powiatowej "szóstce"

Bogusław Kwiecień
W Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach powstanie nowa specjalizacja - logistyka wojskowa

Uczniowie Powiatowego Zespołu nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nie będą nosić mundurów ani ćwiczyć musztry wojskowej, ale otwiera się przed nimi szansa na karierę w wojsku. Szkoła, która dotąd była kojarzona głównie z górnictwem, ostatnio nawiązała bliskie kontakty z wojskiem, a dokładnie rzecz biorąc, z dwoma prestiżowymi uczelniami wojskowymi.

Najpierw podpisała porozumienie z Akademią Obrony Narodowej w Warszawie, która objęła nad nią patronat. W ten sposób „szóstka” stała się jedyną szkołą ponadgimnazjalną w kraju, którą wojskowa akademia wzięła pod swoje skrzydła. Drugim partnerem PZ nr 6 została Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

Wielu uczniów kierunku logistycznego, także dziewczyn, nie ukrywa, że chce związać swoją przyszłość w wojskiem. – Jeszcze ostatecznej decyzji nie podjęłam, ale będzie to jedna albo druga uczelnia, bo dają duże szanse na znalezienie ciekawej pracy w przyszłości – uważa Kornelia Jędrusik, uczennica II klasy technikum o profilu logistycznym. Potwierdza to Krzysztof Klimczak, nauczyciel przedmiotów zawodowych, który stoi za tymi nowymi kontaktami szkoły. – Umowa z AON przewiduje, że absolwenci kierunku logistycznego po zdaniu matury będą mogli podjąć naukę na wybranym wydziale akademii, w tym zarządzania i dowodzenia, który jest profilem logistycznym – zaznacza nauczyciel.

Dodaje, że z kolei po ukończeniu tej uczelni ze stopniem oficerskim mają zapewnioną pracę w dowolnych jednostkach mundurowych w kraju. Współpraca z AON przewiduje także cykliczne kontakty edukacyjne. Młodzież będzie jeździć na projekty i konferencje organizowane przez AON w Warszawie, a wykładowcy z akademii będą gościć z kolei w Brzeszczach.

Kolejne nowe możliwości daje umowa ze Szkołą Orląt w Dęblinie. W tym przypadku absolwenci „szóstki” mają pierwszeństwo przy rekrutacji. Okazuje się zresztą, że wśród jej studentów są już byli wychowankowie PZ nr 6.

W następnych latach będzie ich pewnie jeszcze więcej, bo okazuje się, że ukończenie dęblińskiej uczelni daje szanse na pracę nie tylko w lotnictwie wojskowym, ale także cywilnym. – Na przykład mają pierwszeństwo na kursy kontrolerów ruchu powietrznego – dodaje Krzysztof Klimczak. Nawiązanie tak bliskiej współpracy z wojskiem nie było proste. Obok zgody komendantów obu uczelni potrzebna była aprobata Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jeszcze do niedawna marzeniem młodych ludzi w Brzeszczach była praca w kopalni. – Kopalnia gwarantowała zatrudnienie po ukończeniu szkoły. Stąd było wielu chętnych, ale teraz to się zmieniło. Ja myślę o logistyce lub mechanice samochodowej – mówi Bartosz Cichoń, gimnazjalista z Brzeszcz.

W ub. roku żaden z prawie setki absolwentów klas górniczych w PZ nr 6 nie znalazł pracy w kopalni. W KW wprawdzie twierdzą, że porozumienia dotyczące zatrudnienia absolwentów nie zostały wypowiedziane, ale po prostu przyjęć nie ma ze względu na trudną sytuację finansową. Nie zanosi się, aby ta w najbliższej przyszłości miała się poprawić. Poza tym wszystko wskazuje, że KWK „Brzeszcze” będzie miała nowego właściciela.

Dyrektor PZ nr 6 Anna Kasprzyk-Hałat przyznaje, że kierunki górnicze przeżywają regres, ale przypuszcza, że to się znów poprawi. Jej zdaniem górnicy będą potrzebni w kopalni „Przeciszów”, pobliskiej „Silesii” w Czechowicach, a spodziewa się, że i „Brzeszcze” po zmianie właściciela będą potrzebowały górników. Na razie uczniowie klas górniczych mają zapewnione dodatkowe kursy, aby poszerzyć swoje kwalifikacje.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie