Jak informuje biuro spółki Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, budowa Krakowskiego Centrum Muzyki idzie zgodnie z planem.
- Wykonywana jest konstrukcja żelbetowa budynku, na ukończeniu są ściany i słupy kondygnacji podziemnej. Jest już także gotowa płyta fundamentowa budynku, która została odpowiednio zakotwiona w ziemi. Zakończyły się również prace polegające na odcięciu dopływu wód gruntowych do części podziemia - wyjaśnia biuro spółki.
Wykonanie przesłony wodoszczelnej było konieczne, ponieważ główna sala koncertowa będzie się znajdowała 8 metrów poniżej poziomu terenu i poniżej poziomu wód gruntowych. To jednak nie koniec prac związanych z odwodnieniem głównej sali koncertowej. Biuro ARMK wyjaśnia, że musi jeszcze zostać wykonana pełna izolacja ścian, tzw. izolacja twarda.
W związku z wymogami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy, budynek Krakowskiego Centrum Muzyki nie może przekroczyć 13 m wysokości, dlatego konieczne jest wpuszczenie głównej sali koncertowej w ziemię.
Sala koncertowa KCM ma pomieścić 1000 słuchaczy, 120-osobową orkiestrę i 80-osobowy chór.
Ciąg dalszy prac
- Jak już widać na budowie, powstają pierwsze stropy nad poziomem minus 1. Do wykonania są jeszcze ściany parteru i dach. W tej chwili na budowie prowadzonej przez skierniewicką spółkę Mirbud pracuje 90 osób - wyjaśnia ARMK.
Pierwszy etap prac budowy, czyli stan surowy zamknięty z dachem, elewacją z białego kamienia i zagospodarowaniem terenu ma być ukończony do połowy przyszłego roku. Konstrukcja żelbetowa całego budynku będzie gotowa do końca tego roku. Wtedy będzie również widoczna także cała bryła budynku z dachem.
Biuro ARMK zapewnia, że jeszcze jesienią zaczną się prace związane z wykonaniem elewacji z białego kamienia i fasad szklano-aluminiowych.
Przetarg na drugi etap budowy – wykończenie Krakowskiego Centrum Muzyki – ma być ogłoszony jeszcze w tym roku.
Budowa parkingu Krakowskiego Centrum Muzyki dobiega końca
Zakończenie prac przy budowie parkingu, który pomieści 195 samochodów, planowane jest na sierpień br. czyli lada moment.
- Realizująca projekt sopocka firma NDI prowadzi w tej chwili prace wykończeniowe dotyczące zagospodarowania terenu wokół budynku. Sadzone są także drzewa, krzewy i rośliny płożące. Docelowo w parku, jaki powstaje wokół parkingu, posadzonych zostanie 56 drzew (lipa drobnolistna, dąb szypułkowy, klon pospolity, klon polny, grab pospolity, czeremcha pospolita), ponad 380 krzewów (m.in. wiciokrzew, bez czarny czy trzmielina europejska), ok. 1100 mkw pnączy płożących i prawie 3 tys. mkw rabat bylinowych wzbogaconych nasadzeniami roślin cebulowych - wylicza biuro spółki.
Na dachu ażurowego budynku już posadzono mchy i rozchodniki. Aktualnie trwają jeszcze nasadzenia pnącza, które razem z tymi sadzonymi na ziemi i pnącymi się do góry, mają tworzyć żywą, zieloną elewację budynku. To bluszcz pospolity Hedera helix oraz winobluszcz pięciolistkowy. Dzięki tym gatunkom roślin, ściana będzie atrakcyjna przez cały sezon – jesienią pojawią się dodatkowe kolory za sprawą przebarwiającego się winobluszczu, a zimą dzięki zimozielonemu bluszczowi.
Zielona przestrzeń przy parkingu będzie częścią parku okalającego Krakowskie Centrum Muzyki.
Muzyka z widokiem
Centrum Muzyki zostało zaprojektowane przez BE DDJM Architekci w taki sposób, aby muzycy z dwóch miejskich orkiestr: Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovii dający tam koncerty i goście odwiedzający to miejsce, mieli niezapomniane widoki, które z Cichego Kącika rozciągają się na Wawel, Stare Miasto, a także Błonia.
- Ten właśnie widok roztaczający się z przeszklonego foyer, a także z tarasu widokowego (który ma powstać nad kawiarnią i restauracją, zaplanowaną w hallu głównym), będzie najbardziej charakterystyczną „scenografią” powstającego przy ul. Piastowskiej kompleksu muzycznego. Całości dopełni kolumnada i elewacja z białego kamienia - podaje krakowski magistrat.
Projekt akustyki Krakowskiego Centrum Muzyki przygotowało renomowane niemieckie biuro BBM Müller (prof. Karlheinz Müller, Petra Nies), które na prośbę Krzysztofa Pendereckiego współtworzyło salę koncertową w Lusławicach. Poza nią także wiele innych znakomicie brzmiących sal koncertowych i operowych w Europie i na świecie.
Budynek Krakowskiego Centrum Muzyki będzie się wpisywał w otaczającą go przestrzeń. Jego powierzchnia całkowita będzie miała około 18 tys. mkw, a powierzchnia użytkowa 13 tys.
- Przepisy na pyszne sałatki
- Parawany jak Koloseum. Oto najlepsze memy znad Bałtyku. Plażowanie to wyzwanie!
- Kraków pod wodą! Tak wyglądało miasto w lipcu 1997 roku. To była powódź tysiąclecia
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Te fioletowe pola pod Krakowem to turystyczny hit. Tak kwitnie lawenda ZDJĘCIA
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
