Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa mieszkań i żłobków na gruntach rolnych. Minister wyjawia szczegóły programu Samorząd 3.0

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Minister Michał Cieślak na spotkaniu w Krakowie
Minister Michał Cieślak na spotkaniu w Krakowie Materiały prasowe
Możliwość budowy przez samorządy na gruntach rolnych bądź leśnych szkół, przedszkoli, szpitali czy żłobków, bez konieczności realizowania nadmiernej liczby procedur administracyjnych oraz taniej. To jedno z założeń rządowego programu Samorząd 3.0. Mówił o nim w Krakowie minister Michał Cieślak, odpowiedzialny za rozwój samorządów.

FLESZ - Do 12 dni w roku pracy zdalnej. Jest projekt ustawy

od 16 lat

Wsparcie dla samorządów? Minister podaje szczegóły

Ponad 200 samorządowców uczestniczyło w spotkaniu z ministrem Michałem Cieślakiem, aby omówić szczegóły konsultowanego właśnie rządowego programu, który ma m.in. poprawić jakość usług publicznych. Cieślak odpowiada w radzie ministrów za rozwój samorządów. O szczegółach koordynowanego przez siebie projektu mówił w Krakowie.

Na rozwiązaniach podatkowych Polskiego Ładu najwięcej zyskać mają najmniej zarabiający. Ilu ich w Małopolsce jest? W firmach zatrudniających 10 osób wzwyż pracuje dziś w Małopolsce 520 tys. ludzi. W naszej GALERII podajemy, ilu jest pracowników w poszczególnych sekcjach gospodarki, ile wynoszą ich przeciętne wynagrodzenia brutto (GUS, marzec 2021) i jak rozwiązania Polskiego Ładu wpłynęłyby na ich płace. Jeśli chcesz poznać szczegóły, kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Małopolska: liczymy (na) podatkowy Polski Ład. Kto zyska, kt...

- Program jest związany z 30-leciem istnienia samorządu terytorialnego w Polsce. Postanowiliśmy przeprowadzić szereg konsultacji, które zakończą się 15 czerwca. Samorządowcy mają okazję przesyłać i wskazywać na bariery w procesie legislacyjnym i proceduralnym, które dzisiaj powodują ograniczenia w rozwoju samorządu terytorialnego - mówił Cieślak do dziennikarzy.

Program o nazwie Samorząd 3.0 został ogłoszony już w lutym br. Wtedy bardzo ogólnie zapowiadano, czego ma dotyczyć. Kluczowe kwestie to przede wszystkim: ułatwienie realizacji inwestycji rozwojowych i o znaczeniu pożytku publicznego, nowe źródła finansowania samorządów oraz poprawa jakości usług publicznych.

Teraz poznaliśmy szczegóły. - Jeśli chodzi o likwidację barier w realizacji inwestycji pożytku publicznego, to pewne rozwiązania już wprowadziliśmy. Mają na celu uwolnienie gruntów rolnych i leśnych, znajdujących się w obrębie administracyjnym miast - mówił Cieślak. Chodzi konkretnie o to, aby miasto czy gmina miały możliwość budowy na takim terenie np. przedszkola czy szkoły w sposób dużo prostszy niż teraz. Samorządy mają mieć do zrealizowania jak najmniej procedur administracyjnych, by mieszkańcy nie musieli miesiącami czy latami czekać na budowę placówek oświatowych dla swoich dzieci.

Krakowscy urzędnicy twierdzą, że jest za wcześnie, aby ocenić skutki programu Samorząd 3.0, a także następstwa jego wdrożenia na działalność inwestycyjną gminy. - Z informacji medialnych wynika, iż do końca maja związki i organizacje samorządowe mają możliwość przesłania do Departamentu Współpracy z Samorządem (w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów) wszelkiego rodzaju uwag i propozycji, związanych z legislacją, procedurami i barierami, które przeszkadzają samorządowi w sprawnym funkcjonowaniu. Po wejściu w życie Programu Samorząd 3.0 Kraków odniesie się do tego, czy będzie możliwość skorzystania z jego zapisów - mówi nam Dariusz Nowak, rzecznik prasowy UMK.

Cieślak rozmawiał z samorządowcami również o założeniach Polskiego Ładu. Chodzi m.in. o pomysł wprowadzenia nowego, dwustopniowego systemu planowania przestrzennego. Jego podstawą będzie plan ogólny. Ta kwestia jest kluczowa z punktu widzenia Krakowa, gdzie wciąż panuje chaos budowlany. - Nowa ustawa o planowaniu wprowadza plany ogólne, a więc skończy się arbitralność decyzji prezydentów miast, dotycząca wydawania decyzji WZ. Mam nadzieję, że uda się uchwalić tę ustawę - podkreśla Michał Drewnicki, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska