Budowa ulicy Ks. Prałata Henryka Januchty w Olkuszu na razie nie dojdzie do skutku
W naborze wniosków do tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg gmina Olkusz zgłosiła przebudowę ulicy Jasnej oraz budowę ulicy Księdza Prałata Henryka Januchty.
Na pierwsze zadanie samorząd otrzymał 410 tysięcy złotych dofinansowania. Budowa ulicy Księdza Januchty natomiast trafiła na 11 miejsce listy rezerwowej.
Pod koniec maja tego roku do Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu trafiło pismo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, z którego treści wynika, że olkuski samorząd może otrzymać środki na zadanie, które znalazło się na liście rezerwowej.
Wysokość dofinansowania jaką zaproponował MUW to 500 tysięcy złotych. W piśmie widnieje także informacja, że kwota ta może wzrosnąć do prawie 1,1 miliona złotych.
Budowa ulicy Księdza Prałata Henryka Januchty na razie nie dojdzie jednak do skutku.
- Biorąc pod uwagę duży zakres trwających i planowanych inwestycji w gminie Olkusz, a także trudną sytuację finansową samorządu i dużą nieprzewidywalność rynku budowlanego, tak niepewny zakres dofinansowania inwestycji budził nasze duże wątpliwości, zwłaszcza, że również my musimy mieć na uwadze, że ostateczna wartość tego zadania mogłaby okazać się wyższa, niż początkowo planowaliśmy. W efekcie okazałoby się, że z planowanych 60 procent dofinansowania gmina Olkusz otrzymałaby jakieś 20-25 procent – zaznacza Michał Latos, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.
Podobna sytuacja miała miejsce w Wolbromiu. Pod koniec marca tego roku burmistrz Adam Zielnik podał informacje, że zjeżdżalnie na tamtejszym basenie nie powstaną. Powodem decyzji był brak środków na wykonanie inwestycji. Gmina miała na ten cel zabezpieczoną kwotę w wysokości 360 tysięcy złotych. Wzrost cen sprawił, że najkorzystniejsza z ofert, które wpłynęły w przetargu opiewała na 676 tysięcy złotych.
Niezadowolenie mieszkańców os. Słowiki
Mieszkańcy osiedla Słowiki oraz część radnych nie są zadowoleni z decyzji władz gminy Olkusz.
- Najpierw pan burmistrz zabiega o środki, składając wniosek, czeka z niecierpliwością na wyniki, a następnie je oddaje. Dziwi mnie i zastanawia tak bezmyślne działanie naszego włodarza Romana Piaśnika, tym bardziej, iż kwota dofinansowania może ulec zwiększeniu. W naszym mieście dzięki środkom rządowym są realizowane liczne i kosztowniejsze inwestycje, które są opatrzone większym ryzykiem finansowym – komentuje Marta Beszterdo, przewodnicząca osiedla Słowiki oraz radna Rady Miejskiej w Olkuszu.
Jak podaje radna wielu mieszkańców popularnie nazywanego w Olkuszu osiedla „smerfów” zgłasza się do niej, aby zwrócić uwagę na tragiczny stan dróg na osiedlu. Są one bowiem pełne dziur, pęknięć i nierówności. Tym bardziej duża część mieszkańców osiedla Słowiki nie jest zadowolona z decyzji władz gminy.
Zapytaliśmy rzecznika Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu o to czy samorząd ma dalsze plany związane z budową ulicy Księdza Prałata Henryka Januchty.
- Zdecydowaliśmy, że lepiej będzie wziąć udział w kolejnym naborze do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, który planowany jest w wakacje, wnioskując o dofinansowanie o wyższej wartości niż proponowane obecnie – podkreśla Michał Latos.
Wszystko będzie zatem zależeć od tego czy samorząd otrzyma dofinansowanie w ramach kolejnej edycji rządowego programu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Zabawa na jubileusz 750-lecia istnienia wsi Zadroże
- Roksana Węgiel oraz Lady Pank zagrali koncerty na Dniach Olkusza
- Sebastian Riedel & Cree zagrali koncert podczas Dni Olkusza 2022
- Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Olkuszu
- Piknik w Jaroszowcu. Na przekór kapryśnej aurze zabawa była udana
- Festyn z okazji Dnia Dziecka w Bydlinie. Moc atrakcji nie tylko dla dzieci [ZDJĘCIA]
FLESZ - Czym spowodowane są ciągłe podwyżki cen paliw i energii?
