https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski. Frekwencja niższa niż w zeszłym roku?

Piotr Ogórek
W piątek o północy zakończyło się głosowanie w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego. Było wydłużone o jeden dzień z powodu trwającej kilka godzin awarii strony budzet.dialoguj.pl, na której oddawano głosy.

Wygląda na to, że dodatkowy dzień nie przełożył się zbytnio na liczbę oddanych głosów. Do piątkowego popołudnia było ich ok. 37 tys. Rok temu krakowianie oddali ponad 50 tys. głosów, z czego 37 tys. drogą elektroniczną. Wtedy można było jeszcze głosować papierowo.

Jeśli dane się potwierdzą, to tegoroczna frekwencja znów będzie poniżej oczekiwań. A urzędnicy liczyli na 12 proc.

- Liczę, że dojdą głosy z końca dnia - zastrzega Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta i członek rady programowej budżetu obywatelskiego. Dodaje jednak, że termin głosowania - wakacyjny - jest trudny.

Tegoroczny budżet nie ustrzegł się też błędów. Nasz Czytelnik (nazwisko do wiadomości redakcji) zwrócił uwagę, że błędem było podawanie na stronie liczby głosów oddanych na dany projekt przed zakończeniem głosowania.

- To stygmatyzowanie, bo ludzie nie będą głosować na projekty, widząc że nie mają one szans - zaznacza Czytelnik. Dodaje też, że aż do czwartku w systemie nie pojawiło się przypomnienie o konieczności oddawania trzech głosów na zadania ogólnomiejskie i trzech na dzielnicowe, aby głos mieszkańca były ważny. To może spowodować, że część głosów będzie nieważna.

Także Bogusław Kośmider zgadza się, że błędem było podawanie liczby oddanych już głosów. - Nie zdołaliśmy tego zmienić.

Zdaniem Kośmidera, jeśli mimo większej kampanii promocyjnej i większego zaangażowania magistratu głosów będzie nie więcej niż 40 tys., to trzeba będzie zmienić termin głosowania. - A może jest i tak, że budżet obywatelski interesuje tylko 8-10 proc. krakowian? Moim zdaniem problemem jest jednak wakacyjny termin - kwituje przewodniczący.

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
waweldragon
Nie wiem kto dał minus temu postowi-chyba jakiś urzędas odpowiedzialny za budżet obywatelski. Tu jest wszystko co i ja myślę na ten temat - a pomysł godziny wychowawczej z dzieciakami na temat projektów + zadanie domowe jako omówienie z rodzicami tego tematu super pomysł!!
Ale tak jak na wstępie zauważyłeś/aś najlepszą promocją to realizowanie tych projektów - ot co! A nie, że błędem promocyjnym było podawanie liczby głosów....
Ł
Łowca troli
i nie zapomnij odurzyć się BIPem - inaczej może cię dopaść rzeczywistości ..
s
straszne
Wejdź sobie na stronę BIPu i zobacz, że większość projektów została już zrealizowana, a np. taki tor jest opóźniony przez kwestie formalne. Wszystko jest w Internecie, tylko trzeba czytać, a nie powtarzać głupoty za resztą malkontentów. Właśnie przez takich jak Ty ludzie zniechęcają się do BO...
P
Piszesz
Wejdź sobie na stronę BIPu i zobacz, że większość projektów została już zrealizowana, a np. taki tor jest opóźniony przez kwestie formalne. Wszystko jest w Internecie, tylko trzeba czytać, a nie powtarzać głupoty za resztą malkontentów. Właśnie przez takich jak Ty ludzie zniechęcają się do BO...
p
piotr
Po cóż gadżety budżetu misie,długopisy itp. Najlepszą reklamą jest realizacja zeszłorocznych projektów i ich oznaczenie, np logo na tablicy informacyjna przy regulaminie korzystania np. boiska.
Tegoroczna weryfikacja wniosków pozostawała wiele do życzenia, wezwanie telefoniczne,brak możliwości edytowania projektu przez wnioskodawcę w trakcie weryfikacji wniosku. Proszę dać większe pieniądze do dzielnic a zlikwidować budżet ogólnomiejski tak jak jest w Warszawie. Jeżeli pomysłodawca chce promować w mediach swój projekt to proszę mu to umożliwić,wtedy budżet będzie atrakcyjny i "żywy". Możliwość wypowiedzenia się w Radiu Kraków,Gazecie Krakowskiej,love krakow. W Nowej Hucie w zeszłym roku wszystkie wnioski dzielnicowe były opisane w gazetce. Brakuje reklamy projektów,gdyby w MPK na pasku szła lista wszystkich projektów to może ktoś znalazłby coś dla siebie i zainteresowałby się. Przypominać należy o terminie głosowania. Promocja nie może odbywać się tylko na portalach społecznościowych. Niższa frekwencja to wykluczenie seniorów.
Proszę zrobić zestawienie z tego roku i z zeszłego i porównać dane. O budżecie powinna decydować całość społeczeństwa. Godzina wychowawcza w szkole podstawowej,analiza projektów. Dzieci zachęcają rodziców i dziadków do głosowania.
Największym minusem jest zakładanie konta,wiele osób tego nie lubi.Skoro sklepy internetowe oferują sprzedaż bez zakładania konta. Dodatkowo brak blokady skoro ktoś wybrał po jednym wniosku i nie ma informacji,komunikatu.
k
krakooska
Najpierw narzekają, że nic się nie dzieje i się mieszkańców nie słucha, a potem jak możemy coś zrobić, to większość ludzi się wypina i nic nie robi. Przykro to stwierdzić, ale my Krakowianie nie dorośliśmy do społeczeństwa obywatelskiego i tylko chcemy brać, nie dając nic w zamian. A narzekanie mamy we krwi.
K
Krakusek
Po co głosować jak i tak powstanie nowy apartamentowiec, pic na wodę....
M
Marek
Oprócz braku przypomnienia w mediach, wyjątkiem był ostatni dzień głosowania były również problemy techniczne. W ostatni dzień po południu przez kilkadziesiąt minut oczekiwała na możliwość głosowania osoba z mojej rodziny, aż w końcu zrezygnowała.
Chcąc głosować a udział brałem w ubiegłym roku i nie pamiętałem hasła dwukrotnie wysłałem w systemie prośbę o przesłanie nowego hasła, nie otrzymałem go ani razu. Raz w pierwszym dniu głosownia, drugi raz w ostatnim. Nie ma możliwości ponownej rejestracji system sprawdza PESEL.
K
Krakowianka
o projekcie obywatelskim głośno było dużo wcześniej, niż była możliwość głosowania. W momencie otwarcia tej możliwości temat budżetu obywatelskiego znikł z mediów(np. Radio Kraków). Nie chodzi mi o namawianie na jakiś projekt, ale ogólne przypominanie, że czas na głosowanie nadszedł. Poza tym chcieliśmy oddać głos w piątek wieczorem, ale platforma do głosowania nie działała i nie było to możliwe niestety. Czyżby chodziło o to by nie uratować Parku Lotników przed zabudową od strony Lema? Prezydent powiedział, że jak projekt przejdzie, to pieniądze na wykup gruntów też się znajdą.
k
krak
Nie było podglądu głosów tylko ile osób zagłosowało a to nie to samo!!!!!!!!!
z
zenon
Brak realizacja projektów to kto będzie głosował np. Projekt toru wybrany ale brak realizacji bo ??? Budżet obywatelski?
j
jak w cyrku
po co głosować na fikcję?? urzędnicy pod patronatem prezydenta JM zrealizowali tylko 1% dotychczas zatwierdzonych projektów poprzednich "budżetów" !
g
gfdgd
W tym roku nie było ani jednego ciekawego projektu. Sam długo się zastanawiałem, co wybrać, bo wybór był naprawdę kiepski.
e
ewcia
Osobiście podobał mi się podgląd dotyczący liczby głosów. Dzięki temu wnioskodawcy mieli dobre narzędzie do kontroli i wiedzieli jak kierować promocją swoich projektów. Podział na płeć tez był istotną informacją. Chyba w ogólnym zestawieniu wynika,iż głosowało więcej kobiet.Takie dane są ciekawe. Proszę podać grupy wiekowe głosujących.
W tym roku pod górkę z głosowaniem mieli seniorzy. W zeszłym roku głosowali papierowo.
Należałoby pomyśleć nad promocją wszystkich projektów. Dlaczego na pasku w MPK nie leci lista zgłoszonych projektów ogólnomiejskich. Dzięki takiej promocji podróżujący pasażer mógłby się zainteresować projektem. Samo reklamowanie logo budżetu nie zachęca. Należałoby pomyśleć o promocji projektów w radiu i portalach internetowych dla każdego wnioskodawcy. Może należałoby sie zastanowić czy nie podzielić budżetu tylko na dzielnice.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska