120 zdań małych o wartości od 50 do 100 tys. zł i 75 dużych, których koszty wahają się pomiędzy 100 a 400 tys. zł zgłosili mieszkańcy regionu w ramach 3. odsłony Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. O tym, które z nich zostaną zrealizowane zdecydują sami Małopolanie już we wrześniu. Ale zanim do tego dojdzie, inicjatywy zostaną poddane weryfikacji pod kątem zgodności z prawem i możliwości ich realizacji. Ostateczną listę zadań, na które swe głosy będą mogli oddać Małopolanie, poznamy najpóźniej pod koniec sierpnia.
Prom do Tyńca, instalacja defibrylatorów w miejscach publicznych, zasadzenie łąk kwietnych i 3 tys. drzew zwalczających smog czy wyposażenia szpitali i pracowni w specjalistyczny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny – to tylko niektóre z 92 zadań, które udało nam się zrealizować w ramach dotychczasowych edycji BO Małopolski. Także w tym roku mieszkańcy zaskoczyli nas swoją kreatywnością. Wśród najciekawszych zadań wiele jest projektów miękkich skierowanych do dzieci i młodzieży, nie zabrakło również inicjatyw infrastrukturalnych, rowerowych i ekologicznych – mówił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.
W 3. edycji BO Małopolska mieszkańcy regionu zdecydowanie postawili na projekty prospołeczne. Łącznie z całego regionu zgłosili aż 71 zadań z tego zakresu. Sporo było inicjatyw edukacyjnych (36) i kulturalnych (30) oraz sportowych (26). Wśród zgłoszonych zadań odnaleźć można także inicjatywy turystyczne (14) i ekologiczne (8). Tych ostatnich jest mało, ale dwa razy więcej w stosunku do ubiegłego roku.
Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Sądecczyzny, którzy złożyli łącznie 37 wniosków (w tym: 21 zadań małych, 16 zadań dużych). Z Krakowa wpłynęło 35 projektów (14 małych i 20 dużych), 31 zadań zgłoszono w ramach Subregionu Tarnowskiego (22 zadań małych, 9 dużych) i Podhalańskiego (30 zadań w tym 20 małych i 10 dużych). Tylko nieznacznie mniej zadań złożyli mieszkańcy Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego (29 zadań: 18 małych, 11 dużych) oraz Zachodniej Małopolski (28 zadań, w tym 21 małych i 7 dużych).
Wśród zadań odnaleźć możemy m.in. pilotaż programu in vitro dla Małopolan, bezpłatne warsztaty programowania i robotyki dla młodzieży, szkolenia dla seniorów, zajęcia sportowe dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami oraz festiwale muzyczne i inne imprezy kulturalne. Nie zabrakło także zadań infrastrukturalnych takich jak budowa skateparków, ścieżek rowerowych czy chodników oraz tych promujących atrakcje turystyczne w województwie.
Pełna lista zgłoszonych projektów: KLIKNIJ TUTAJ
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 5: kariera w Krakowie
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
