Przez kilka marcowych sobót nad Bukownem latał specjalny dron Głównego Instytutu Górnictwa i badał powietrze wydobywające się z kominów.
Na platformie pod urządzeniem zainstalowano zestaw laserowych mierników stężenia zanieczyszczeń powietrza. Pomiary obejmowały następujące parametry powietrza: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM 2,5, PM10, tlenku węgla (CO). Próbki pobrane w terenie przekazane są do akredytowanych laboratoriów GIG.
Zgromadzone dane opracowywane zostaną teraz w formie raportu wraz z ich interpretacją. Pojawi się między innymi mapa stref zagrożenia smogowego. Specjaliści wykorzystają do tego precyzyjny GPS.
- Korzystając ze współrzędnych GPS będziemy mogli dotrzeć bezpośrednio do domów osób, które zanieczyszczają powietrze i dowiedzieć się, z czego to wynika - mówi burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski. Nie zamierzają nikogo ścigać - Liczymy na to, że uda nam się zainteresować ich ofertą wymiany pieców na ekologiczne. Bo przecież nie chodzi nam o to, aby tylko karać, ale przede wszystkim edukować - uspokaja. Badania kontynuowane będą także w kolejnym - jesiennym - sezonie grzewczym.
Wykorzystanie EKO-Patrolu GIG do pomiarów jakości powietrza to już kolejna inicjatywa tego typu w Bukownie. W ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy wybrali projekt, by w mieście zamontować sieć czujników jakości powietrza. Od lipca 2017 r. urządzenia już działają. Zamiast sześciu, jak początkowo planowano, pojawiło ich się aż 11. Dzięki nim mieszkańcy codziennie mogą wejść w specjalną zakładkę na stronie urzędu w Bukownie i sprawdzić aktualną jakość powietrza.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Jak chronić skórę przed wpływem smogu? Skin coach podpowiada
Autor: Agencja TVN, x-news