Burmistrz Rabki została skazana przez sąd karny

  Burmistrz Rabki została skazana przez sąd karny

  Łukasz Bobek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Ewa Przybyło - pierwsza z lewej

  Ewa Przybyło - pierwsza z lewej ©Łukasz Bobek

  Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju, została skazana przez sąd za niedopilnowanie prawnika urzędu. Ma zapłacić 6 tys. zł grzywny. Wyrok jest nieprawomocny. - Jestem niewinna. Będę się odwoływała od tego wyroku - mówi pani burmistrz.
  Ewa Przybyło - pierwsza z lewej

  Ewa Przybyło - pierwsza z lewej ©Łukasz Bobek

  Mieszkańcy skarżyli się

  Proces, w którym Ewa Przybyło została skazana, dotyczy wydarzeń z lat 2010-2012. Wówczas oponenci burmistrzyni słali skargi na jej działalność do sądu administracyjnego.

  Według procedury, skarga najpierw trafia do urzędu miasta, a następnie ma zostać skierowana przez urzędników do sądu. Tym w urzędzie miasta zajmowała się zewnętrzna kancelaria prawna. Wprawdzie kancelaria wysyłała dalej skargi, ale ze sporym opóźnieniem. Za to Wojewódzki Sąd Administracyjny ukarał rabczański urząd karą 50 tys. zł.

  Ukarany został urząd, jednak z uwagi na fakt, że zawiniła kancelaria zewnętrzna, to ona wzięła na siebie ciężar uregulowania 50 tys. zł nałożonych przez WSA kar.

  To, jak się okazało, nie zakończyło sprawy.

  Prokuratura badała

  Oponenci burmistrz Przybyło złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefową magistratu. Chodziło o niedopełnienie obowiązków poprzez niedopilnowanie prawnika i narażenie majątku gminy.

  Prokuratura początkowo nie podejmowała śledztwa. Ostatecznie skierowała do sądu akt oskarżenia, jednak prokurator wnioskował w sądzie o warunkowe umorzenie sprawy karnej. Ale Sąd Rejonowy w Nowym Targu zdecydował inaczej. Uznał Ewę Przybyło za winną i skazał ją na karę grzywny. Burmistrz Rabki ma zapłacić 6 tys. zł.

  Wyrok jest nieprawomocny. Burmistrz Rabki może się od niego odwołać.

  - I na pewno to zrobię. Bo jestem niewinna. Ani ja, ani moi urzędnicy nie zaniedbaliśmy sprawy. Zrobiła to zewnętrzna kancelaria. Nie mogłam przewidzieć, że tak się stanie. Poza tym to kancelaria zapłaciła karę - mówi Ewa Przybyło. I dodaje, że WSA i tak rozpatrzył skargi mieszkańców. - Wszystkie został odrzucone - dodaje.

  Czy straci stanowisko?

  Po wyroku sądu w Rabce zaczęły pojawiać się głosy, że burmistrz Ewa Przybyło może stracić stanowisko - bo samorządowiec nie może być skazany przez sąd karny. Ale, jak wyjaśnia Mirosław Chrapusta z biura prawnego urzędu wojewódzkiego w Krakowie, nie dotyczy to kary grzywny. - Według kodeksu wyborczego musiałaby się liczyć z utratą stanowiska w przypadku, gdyby została skazana na karę więzienia, nawet jedynie w zawieszeniu - wyjaśnia Mirosław Chrapusta.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas na zmiany

  zbój (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A IGiCHP w Rabce ma nowego Dyrektora ,Buchwalda wreszcie posadzono tam gdzie powinien,był siedzieć a Marysia rządzi!!! hura

  Zdjęcie autora komentarza
  Polska

  Michał Moś

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Oto Polska właśnie...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo