Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

By skutecznie zabezpieczyć się przed złodziejami, wystarczą proste metody

Lech Klimek
Włamywacze przychodzą nocą lub w okresie urlopu i dotyka to wyłącznie właścicieli domów. Tak myśli wielu, rzeczywistość wygląda inaczej.

Moim zdaniem nie ma 100 -procentowego sposobu zabezpieczenia własnego mienia - mówi Władysław Niemiec, współwłaściciel działającej na terenie Gorlic agencji ochrony Glejt. - Można oczywiście się starać, ale jeśli sami nie będziemy roztropni to żadne alarmy czy systemy nic nam nie dadzą.

W ostatnim czasie na terenie powiatu gorlickiego uaktywnili się złodzieje, którzy pod pozorem zbierania eksponatów muzealnych okradają mieszkania. - Takie działanie to właśnie najlepszy przykład na to, że od nas samych głównie zależy nasze bezpieczeństwo - komentuje Niemiec. - Mam w dziedzinie ochrony ponad 20-letnie doświadczenie, więc myślę, że mogę tu uchodzić za eksperta - dodaje z uśmiechem. Każdego dnia do naszego mieszkania może zapukać przestępca, który wykorzystując różne okoliczności będzie próbował nakłonić nas, byśmy wpuścili go do środka.

- Nie można się dać zwieść uprzejmości takiej osoby - opowiada Niemiec. - W razie wątpliwości wystarczy poprosić o dokumenty, to bardzo często wystarcza, by złodziej się wycofał - dodaje. - Gdy to nie rozwieje naszych obaw, wtedy pod żadnym pozorem nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania - relacjonuje. - Umówmy się na inny termin, upewniając się w międzyczasie w instytucji, czy przysyłała swojego pracownika. Jeśli nasz gość przyszedł w uczciwych zamiarach to z całą pewnością zrozumie naszą ostrożność.

Władysław Niemiec bardzo silnie podkreślił, że te zasady powinny być stosowane zwłaszcza przez osoby starsze, które najczęściej padają ofiarami swojej ufności w ludzką uczciwość. - Tu też na miejscu byłby apel do ludzi młodszych - mówi Niemiec. - Zwracajmy uwagę na obcych kręcących się bez wyraźnego powodu po klatce schodowej - dodaje z naciskiem. - Zawsze możemy zareagować, podejść i spytać, czy potrzebują pomocy - precyzuje. - Przy okazji warto dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać rysopis takiej osoby, przestępca zawsze dąży do utrzymania anonimowości, więc nasze zainteresowanie może ich wypłoszyć - kontynuuje. - Gdy mamy uzasadnione podejrzenia, co do zamiarów takiej osoby, powinniśmy powiadomić policję - kończy.

Agencja, którą prowadzi Władysław Niemiec powstała w 1994 roku, a od roku 2000 posiada koncesje MSW. Obecnie działa jako spółka jawna. Od wielu lat realizuje zlecenia na potrzeby mieszkańców i firm - W przypadku niezabezpieczonych okien i drzwi, aby je otworzyć, złodziejowi wystarcza zwykły śrubokręt, a otwarcie zajmuje kilkanaście sekund - relacjonuje Janusz Woźniak, wspólnik, zajmujący się w agencji zabezpieczeniem technicznym. - Do domów jednorodzinnych włamywacze dostają się głównie przez okna i drzwi balkonowe - dodaje. - W domach wielorodzinnych dostają się do mieszkań najczęściej przez drzwi wejściowe czy balkonowe - kontynuuje. - Bardzo mnie bawią powtarzane mity o wybitych szybach okiennych. To bardzo zamierzchłe czasy, gdy jeszcze nie było okien z szybami zespolonymi - dodaje Woźniak Agencja Glejt od 17 lat prowadzi zabezpieczenia domów jednorodzinnych.

- Przez cały ten czas nie zdarzyło się, by w którymkolwiek z ochranianych przez nas domów doszło do kradzieży - z dumą podkreślają obaj panowie. - Oczywiście były próby włamań, ale nasze instalacje zawsze zadziałały i już samo to sprawiało, że złodzieje uciekali - dodaje Woźniak. - W takim przypadku na miejsce alarmu udaje się nasz mobilny patrol i zdarzało się, że zatrzymano złodziei na gorącym uczynku.

Z informacji szefów Glejtu wynika, że instalowane przez nich systemy ochrony oprócz wysyłania komunikatów o zagrożeniach pozwalają obecnie właścicielom nieruchomości na zdalny podgląd swoich posesji. Centrum zarządzania w agencji ma stały dostęp do tego podglądu. Inaczej wygląda sytuacja sklepów biur czy instytucji.

- Tu przede wszystkim jest znacznie więcej interwencji - relacjonuje Woźniak. - Nasze systemy są w stanie wykryć praktycznie każdą próbę kradzieży czy włamania - dodaje z satysfakcją. - Również w godzinach po zamknięciu obiektów - kontynuuje. - Nie będę tu zdradzał szczegółów, ale dodam jedynie, że to co instalujemy monitoruje również zagrożenia pożarowe, zalania, wycieki gazu i tym podobne zagrożenia - kończy.

Warto wiedzieć
Jak zabezpieczyć mieszkanie?
Przede wszystkim poprzez dokładne zamknięcie okien i drzwi podczas nieobecności oraz stosowanie zabezpieczeń technicznych dostępnych na rynku, np. instalowanie systemów alarmowych, rolet antywłamaniowych, atestowanych zamków do drzwi, co podniesie poziomu bezpieczeństwa.

Bardzo ważne jest przełamanie anonimowości wśród mieszkańców jednego bloku lub osiedla, ustalenie zasad reagowania i wzajemnego ostrzegania się na wypadek zagrożenia. W przypadku planowanego dłuższego wyjazdu nieocenioną może okazać się pomoc zaufanego sąsiada lub członka rodziny.

Podczas nieobecności zaufana osoba może czuwać nad naszym mieszkaniem, zapalając o różnych porach dnia światło w pomieszczeniach, zbierać ulotki reklamowe spod naszych drzwi czy wyjmować ze skrzynki korespondencję.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska