https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Były prezes SARR Ludomir Krawiński wytyka błędy w raporcie o audycie spółki

Janusz Bobrek
Ludomir Krawiński był prezesem Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego do końca 2018 roku
Ludomir Krawiński był prezesem Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego do końca 2018 roku Janusz Bobrek
Ludomir Krawiński, były prezes Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego, odniósł się do raportu z audytu SARR. W obszernym oświadczeniu wylicza błędy krakowskich specjalistów od prześwietlania spółek. - Raport ma liczne wady, zarówno prawne, jak i wady w ustaleniach faktycznych, co sprawia, że jest zupełnie nieprzydatny dla celu, któremu miał służyć – zaznacza Ludomir Krawiński, który przez 15 lat zarządzał miejską spółką, mającą za zadanie dynamizować rozwój regionu.

WIDEO: Barometr Bartusia

Zdaniem Krawińskiego krakowscy audytorze popełnili wiele błędów, rozpoczynając od tego, że SARR został skontrolowany według zasad i kryteriów, które stosuje się dla jednostek sektora finansów publicznych, a agencja jest spółką prawa handlowego.

- Ten rażący błąd popełniony już na wstępnym etapie ustalania kryteriów kontroli sprawia, że raport jest nieprzydatny dla celu, któremu miał służyć. Tzw. raport ma ponadto jeszcze szereg innych wad. Takie podejście firmy audytującej świadczy o jej niekompetencji, a wynik audytu jest co najmniej wypaczony. Audyt podobno przeprowadził duży i uczony zespół wymieniony w raporcie, lecz mimo mojego pisma zgłaszającego gotowość do współpracy i udzielenia niezbędnych wyjaśnień, nikt się ze mną nie skontaktował – zaznacza Ludomir Krawiński, przed laty prezydent i wiceprezydent Nowego Sącza.

Audytorzy w raporcie pytali o zasadność powołania fundacji Silver Economy, konkurującej ich zdaniem z SARR na rynku usług szkoleniowych. Przypomnijmy Agencja zawarła umowę ramową z Fundacją Silver Economy. Podpisał ją ze strony fundacji prezes zarządu Tomasz Cholewa, który co istotne równocześniej był dyrektorem zarządzającym SARR S.A.

- Zgodnie z zapisami kodeksu etycznego dyrektor zarządzający zobowiązany był do niepodejmowania działań konkurencyjnych w stosunku do Agencji - podkreślił audytor dr Janusz Sasak. - Tymczasem Fundacja Silver Economy, jak wynika z analizy przetargów, w których uczestniczyła Agencja, brała udział w tych samych przetargach. Dyrektor zarządzający mógł mieć nie tylko wiedzę o ofertach składanych przez SARR, ale i wpływać na ich wysokość i dowolnie kształtować rozstrzygnięcia konkursów.

Krawiński wyjaśnia, że Silver Economy została utworzona, aby móc realizować projekty, których nie mogła realizować SARR, bo projekty te były skierowane tylko do stowarzyszeń i fundacji.

- Dopóki ja byłem prezesem zarządu SARR S.A., tj. do grudnia 2018 r., to Fundacja Silver Economy nigdy nie złożyła oferty w tym samym przetargu co SARR S.A. Co więcej Fundacja zlecała SARR S.A. różnego rodzaju usługi i wynajmowała od SARR S.A. pomieszczenia, co przynosiło SARR dodatkowe przychody. Będąc prezesem zadbałem o interes spółki zawierając umowę o zakazie konkurencji przez dyrektora zarządzającego SARR S.A – wyjaśnia Krawiński.

To kilka z przykładów o jakich w 6-stronicowym wyjaśnieniu pisze Ludomir Krawiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dureń

i nareszcie ktoś mądrze pisze o panach audytorach . i nie wystarczy mieć tytuły ale i trzeba sie znać.... a panowie audytorzy w dodatku są ukierunkowani przez prezydenta na znajdywanie jakiś głupot i trąbienie jakież to przekręty znależli na miarę światową... przy czym często mijają sie z prawdą ... i też nie może dziwić fakt że obecnie zwalnia sie ludzi jak popadnie a dla czego ? otóż pan przewodniczący tej komisji interesuje sie żywo tym jak zastąpić czlowieka robotem i pisze nawet książki o tym ot cała prawda

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska