Cała Małopolska może się w Tarnowie uczyć, jak wprowadzać cyfrową rewolucję do szkół. W kraju powstały tylko cztery takie miejsca

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
Tarnów to jedno z czterech miast w Polsce, w których powstała Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii. PAKT funkcjonuje w Olsztynie, Łodzi i Wrocławiu
Tarnów to jedno z czterech miast w Polsce, w których powstała Pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii. PAKT funkcjonuje w Olsztynie, Łodzi i Wrocławiu Paulina Marcinek
W Tarnowie w środę (15 marca) otwarto jedną z zaledwie czterech w Polsce Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT). Uczniowie i nauczyciele z Małopolski, Świętokrzyskiego i Podkarpacia dowiedzą się tu, jak skuteczniej korzystać ze sprzętu cyfrowego na lekcjach i w codziennym życiu.

W Tarnowie powstała nowoczesna pracownia edukacji cyfrowej

Pracowania Aktywnego Korzystania z Technologii zlokalizowana jest w biurowcu w centrum Tarnowa. Na kilkuset metrach kwadratowych powierzchni mieszczą się trzy duże sale warsztatowe.

PAKT podzielony został na kilka stref pracy - od druku 3D, przez programowanie i kodowanie, kreację i montaż, po obraz i dźwięk, oraz miejsce twórczych dyskusji. Wszystkie dedykowane są uczniom i nauczycielom.

- Pracowania Aktywnego Korzystania z Technologii to jest takie miejsce, gdzie spotkają się zarówno młodzi ludzi, jak i nauczyciele oraz osoby aktywnie funkcjonujące na rynku pracy, po to, żeby zdobywać cyfrowe kompetencje i kształcić się w kierunku pełnego wykorzystywania możliwości, jakie dają nowe technologie – mówi Janusz Cieszyński minister ds. cyfryzacji, który przyjechał na otwarcie pracowni w Tarnowie.

PAKT pomoże odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości

Z PAKT-u mają korzystać przede wszystkim szkoły podstawowe i średnie z całej Małopolski, ale także województw: podkarpackiego i świętokrzyskiego. Warsztaty prowadzone przez trenerów Stowarzyszenia Miasta w Internecie i są bezpłatne.

Zajęcia odbywać się będą z wykorzystaniem zaawansowanych zestawów klocków, robotów czy gogli, które przeniosą do wirtualnej rzeczywistości. W PAKT powstała także pierwsza w Tarnowie pracowni mejkerska wyposażona w ploter laserowy. To dzięki niemu powstawać mają konstrukcje zaprojektowane wcześniej na maszynach cyfrowych.

Pracowni przyświeca idea metodologii STEAM, czyli łączenia przedmiotów i różnych aktywności podejmowanych w szkole.

- Chodzi nam o to, żeby uczniowie umieli współpracować, dobrze rozumieli otaczającą rzeczywistość i wiedzieli na przykład, że matematyka ma duży związek z biologią czy fizyką – podkreśla Artur Krawczyk, kierownik projektu PAKT w Tarnowie

Młodzi ludzie wraz z pedagogami będą mogli nauczyć się, jak nagrywa się profesjonalny spot reklamowy czy wywiad. Powstanie nawet akademia komiksu czy YouTubera.

- Mam nadzieję, że warsztaty w naszej pracowni ułatwią młodym ludziom wybór kolejnej drogi edukacji, później zawodu czy profesji – podkreśla Grzegorz Foltak ze Stowarzyszenia Miasta w Internecie. Pierwsze zajęcia odbędą się już w przyszłym tygodniu.

Na razie w większości szkół uczniowie oswajają się z nowoczesnymi technologiami dzięki sprzętowi, który placówki otrzymały w ramach ministerialnego programu Laboratoria Przyszłości. Choć sporo z nich całkiem dobrze sobie radzi z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych.

W Szkole Podstawowej nr 8 w Tarnowie wykorzystywany jest zarówno czasie lekcji, jak i zajęć dodatkowych. Popularnością cieszy się choćby drukarka 3D.

- Pierwszą rzeczą, jaką na niej zrobiliśmy, były ozdoby choinkowe. Uczniowie cały czas wymyślają i projektują coś nowego, a potem to drukujemy – podkreśla Dorota Zaleśny, dyrektor SP nr 8 w Tarnowie.

Również W SP nr 3 sprzęt jest używany w czasie lekcji oraz zajęć dodatkowych z informatyki i robotyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie