Zespół ekspertów przewiduje, że w grudniu tego roku ceny mleka w skupie będą wynosiły 1,12-1,16 zł/l. Natomiast w marcu przyszłego roku będą kształtowały się na poziomie 1,12-1,19 zł/l.
Eksperci oceniają, że jeszcze w tym roku pod wpływem niskich cen mleka i malejącej opłacalności produkcji oraz - spowodowanego suszą - niedoboru pasz gospodarskich, mniej efektywne gospodarstwa przyspieszą decyzję o rezygnacji z chowu krów mlecznych. Jednocześnie osłabieniu może ulec dynamika rozwoju gospodarstw, które zaciągnęły kredyty na doinwestowanie produkcji mleka lub zobligowane są do wniesienia opłat za nadprodukcję w roku kwotowym 2014/2015.
Instytut Ekonomiki Rolnic twa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy ocenia, że spadek pogłowia krów będzie rekompensowany wzrostem mleczności. Zdaniem ekspertów IERiGŻ - PIB również w roku 2016 utrzyma się spadkowa tendencja w pogłowiu krów mlecznych. Przewidywany jest natomiast nieznaczny wzrost produkcji mleka.
W bieżącym roku, w efekcie pogorszenia koniunktury na światowym rynku mleka oraz zwiększonej podaży mleka, ceny surowca utrzymywały się na poziomie znacząco niższym niż w roku 2014. W Unii Europejskiej w sierpniu tego roku za mleko przeciętnie płacono 29,72 EUR/100 kg - aż o 19,5 proc. mniej niż przed rokiem.
Natomiast w Polsce za 100 litrów mleka (według GUS) producenci uzyskiwali w sierpniu 107,81 zł (według KE - 26,54 EUR/100 kg) - czyli o 16 procent mniej niż w sierpniu 2014 roku.
Ceny produktów mleczarskich przestały już spadać, zaczęły nawet nieznacznie rosnąć.
W końcu trzeciego kwartału w UE przerwana została, utrzymująca się od początku tego roku, spadkowa tendencja cen masła i odtłuszczonego mleka w proszku. We wrześniu za masło unijni producenci uzyskiwali o 0,5 proc. więcej niż w sierpniu. Jednocześnie cena odtłuszczonego mleka w proszku wzrosła o 2 proc. Jednak w odniesieniu do notowań sprzed roku masło było tańsze o 7,5 proc., a OMP - o 21 proc. W Polsce we wrześniu, podobnie jak w innych krajach UE, ceny tych produktów też wzrosły. Średnia cena zbytu masła w blokach (według danych MRiRW) wyniosła 11,93 zł/kg (bez VAT) i była o 3 proc. wyższa od notowanej miesiąc wcześniej, ale o 5 proc. niższa niż przed rokiem.
Barbara Kociakowska