MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe za 23 mln zł powstanie w Trzebini. Wkrótce ruszy budowa dworca autobusowego i parkingu. Zobacz zdjęcia i wideo

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trzebinia to główny węzeł komunikacyjny w powiecie chrzanowskim i jeden z najważniejszych w Małopolsce zachodniej. Teren dworca autobusowego obecnie nie jest dobrą wizytówką miasta, jednak ma to się zmienić. W przyszłym roku u zbiegu ulic Dworcowej i Kościuszki oddane do użytku zostanie nowoczesne centrum przesiadkowe oraz dodatkowy parking z 60 miejscami.

Centrum przesiadkowe za 23 mln zł powstanie w Trzebini. Wkrótce ruszy budowa dworca autobusowego i parkingu

Stacja kolejowa w Trzebini w ostatnich latach zmieniła się nie do poznania. Największą metamorfozę przeszły perony. Nowoczesne konstrukcje zostały wyposażone w nowe oświetlenie, ławki i tablice informacyjne, natomiast kładę nad torami zastąpiły windy i przejście podziemne. Powstał także nowy parking z 98 miejscami. Można stąd bezpośrednio dojechać do największych polskich miast i europejskich: Prag i Wiednia.

Teraz przyszedł czas na przebudowę sąsiadującego ze stacją kolejową dworca autobusowego.

Obecny dworzec zdecydowanie nie jest wizytówką gminy. Stąd decyzja o budowie nowoczesnego i wygodnego centrum przesiadkowego. Przygotowania do realizacji przedsięwzięcia rozpoczęły się wiele miesięcy temu. Powstała koncepcja przebudowy dworca wraz z budową nowego parkingu - mówi Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

Inwestycja polegać będzie na rozbiórce istniejących, starych obiektów handlowo-usługowych zlokalizowanych od strony wiaduktu. W ich miejscu powstaną dwa nowe obiekty – przeszklony pawilon dworca komunikacyjnego oraz pawilon handlowy z wydzielonymi miejscami pod działalność handlowo-usługową oraz węzłem sanitarnym. Powstanie także wiata łączą oba pawilony, która będzie chronić pasażerów przed złymi warunkami atmosferycznymi.

Pawilony handlowe zlokalizowane od strony stacji kolejowej znajdują się na prywatnej działce i nie są objęte inwestycją. Właściciel obiektu w porozumieniu z gminą zadeklarował dostosowanie ich wyglądu do nowych pawilonów.

Zamysł jest taki, by autobusy komunikacji miejskiej kursowały po terenie całej gminy i dowoziły pasażerów do nowego centrum przesiadkowego, skąd mieszkańcy będą mogli jechać dalej, na przykład autobusem w kierunku Chrzanowa bądź też pociągiem do Krakowa czy Katowic. W godzinach największego natężenia, autobusy mają kursować trzy razy w ciągu godziny (średnio co 20 minut) z każdego sołectwa i kierować się do dworca - podkreśla burmistrz Trzebini.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną drogi do wiat przystankowych oraz wykonane nowe zatoki autobusowe. Powstanie także parking na 60 miejsc postojowych. To i tak niewystarczająca liczba, gdyż coraz więcej osób korzysta z idei park & ride, pozostawia samochody na parking przy stacji kolejowej i jedzie pociągiem do szkoły, pracy w Katowicach lub Krakowie. Dlatego gmina ma w planach budowę kolejnego, jeszcze większego parkingu, który całkowicie powinien rozwiązać ten problem.

Centrum przesiadkowe za 23 mln zł powstanie w Trzebini. Wkrótce ruszy budowa dworca autobusowego i parkingu
Centrum przesiadkowe za 23 mln zł powstanie w Trzebini. Wkrótce ruszy budowa dworca autobusowego i parkingu Sławomir Bromboszcz

Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm: IDEABUD Sp. z o.o. z Trzebini oraz Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowo – Transportowe WIKOS FRESH Michał Strzelec z Wygiełzowa. Obecnie trwają prace nad dokumentacją, po wakacjach konsorcjum będzie starać się o pozwolenie na budowę, natomiast same roboty powinny ruszyć pod koniec roku. Prace przy sprzyjających warunkach powinny zakończyć się wiosną 2025 roku. W trakcie realizacji prac dworzec będzie zamknięty dla podróżnych, a tymczasowy zlokalizowany zostanie prawdopodobnie przy ul. Dworcowej.

Gmina Trzebinia na realizację tego zadania pozyskała 21,7 mln zł z Polskiego Ładu. Całość inwestycji to blisko 23 mln zł. Warto nadmienić, ze obejmuje ono także realizację dziewięciu zadań drogowych: budowę parkingu przy ul. Trzebińskiej w Młoszowej, przebudowę drogi od ul. Słowackiego do ul. Głowackiego w Trzebini wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego, kolejny etap przebudowy ul. Floriana w Dulowej, odwodnienie ul. Szkolnej w Czyżówce, modernizację odcinka ul. Kamiennej na osiedlu Gaj Zacisze, modernizację odcinka ul. Dworskiej w Płokach, modernizację odcinka ul. Partyzantów w Myślachowicach, modernizację odcinka ul. Dembowskiego na osiedlu Siersza, a także rozbudowę drogi wewnętrznej wzdłuż bloków nr 33 i 41 na osiedlu Energetyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska