350 osób starszych i niesamodzielnych już zgłosiło się do programu, a 1200 czeka na włączenie - wynika z danych Centrum Teleopieki Tele-Anioł w Suchej Beskidzkiej. To pionierskie w skali kraju rozwiązanie, które za pomocą ratowniczej bazy oraz specjalistycznych opasek kontroluje stan zdrowia pacjenta.
Pomoc na odległość
- Opaska zakładana na rękę stale mierzy tętno pacjenta. Jeśli wskaże za wysokie lub niskie wartości, informuje ratowników czuwających przez całą dobę w siedzibie Tele-Anioła specjalnym alarmem - mówi Magdalena Pyclik, ratowniczka medyczna Centrum. Opaska mierzy tętno co pół godziny lub - jeśli tego wymaga stan zdrowia pacjenta - częściej. Dzięki temu ratownicy na bieżąco kontrolują stan danej osoby, a w razie potrzeby mogą wystarczająco wcześnie interweniować.
Niezależnie od tego badania, pacjent w każdej chwili, jeśli tylko poczuje się gorzej, może skontaktować się z Centrum, używając do tego przycisku SOS, znajdującego się na opasce.
- Ratownicy udzielają wskazówek przez telefon. Z reguły takie wsparcie wystarcza, ponieważ średnio na około 100 telefonów dziennie tylko w jednej sytuacji wzywamy karetkę pogotowia do osoby potrzebującej - opowiada Piotr Bodzek, prezes Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego. Dodaje też, że pomoc Centrum niejednokrotnie polega również na umawianiu wizyt lekarzy rodzinnych lub nocnej czy świątecznej opieki lekarskiej.
- Pomoc Centrum przeznaczona jest dla osób starszych i niesamodzielnych, przewlekle chorych oraz tych, które przez długi czas same przebywają w domu bez żadnej opieki. Wśród podopiecznych najwięcej osób zmaga się z nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, zwyrodnieniami stawów - informuje Magdalena Pyclik.
Oprócz ratowników medycznych w Centrum Teleopieki pracuje też 10 teleasystentek i psycholog, którzy udzielają wsparcia w zakresie pomocy społecznej. Każdego dnia wykonywanych jest nawet 100 konsultacji telefonicznych.
- To pokazuje, że nasi podopieczni nam ufają. Dla wielu z nich jesteśmy kimś, kto zastępuje bliską osobę - twierdzi Piotr Bodzek.
Udział w programie
Projekt Tele-Anioł realizuje województwo Małopolskie wspólnie z Caritasem Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej.
Rekrutacja do projektu już trwa. Nabór do pierwszej tury programu, podczas której zostanie zakwalifikowanych 5 tys. osób niesamodzielnych zakończy się w październiku lub w momencie wyczerpania wszystkich miejsc. Część tych osób zostanie objęta dodatkową opieką w miejscu zamieszkania. Natomiast drugi nabór rozpocznie się w przyszłym roku i będzie trwał od1 sierpnia 2019 r. do stycznia 2020.
- Zainteresowanie projektem już teraz jest bardzo duże. Myślę, że mieszkańców przekonała prostota tego systemu i łatwa w obsłudze opaska - przyznaje marszałek Jacek Krupa.
Kandydaci, którzy chcą być objęci opieką Tele-Anioła, muszą mieszkać na terenie Małopolski oraz być osobami niesamodzielnymi, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia. Wnioski można składać osobiście w jednej z placówek Urzędu Marszałkowskiego, elektronicznie lub pocztą na adres Departamentu Zdrowia i Polityki Społeczej UM.
ZOBACZ KONIECZNIE:
FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018
Źródło: vivi24
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!