Akcja „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” jest organizowana od 1973 roku. To odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie po Beskidach. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK. Celem akcji jest propagowanie historii i atrakcji regionu oraz aktywnego modelu spędzania wolnego czasu, a także promocja szlaków turystycznych oraz dziedzictwa materialnego, kulturowego i przyrodniczego Małopolski.
51. sezon akcji rozpoczął się 2 kwietnia i potrwa aż do października. W tym czasie w wybrane weekendy i dni świąteczne odbędzie się w sumie kilkadziesiąt różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po nizinnych i górskich szlakach Małopolski.
Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów. Każdorazowo na miejscu zbiórki przewodnik sporządza listę uczestników wycieczki.
Od Przegini do Przegini
Kolejna w tym sezonie wyprawa odbędzie się w niedzielę 20 sierpnia, a jej tytuł to „Od Przegini do Przegini”. Trasa liczy ok. 10 km. Oto jej punkty i atrakcje: Nowa Wieś Szlachecka – rezerwat „Kajasówka” – Jaskinia Przegińska – Bustryk (320 m n.p.m.) – Dolina Potoku Rudno – Retoryjka – Przeginia Duchowna (kaplica MB Częstochowskiej z XIX w.) – Pod Lasem – Kepaniny – Bunar – Przeginia Narodowa („Matejkówka”).
Dla chętnych do udziału w wycieczce zbiórka na pętli autobusowej Salwator przy ul. Senatorskiej, o godz. 8:30. Wymarsz na trasę z Nowej Wsi Szlacheckiej o godz. 9:25. Powrót do Krakowa jest planowany około godz. 17.
Zdobywaj odznaki turystyczne PTTK
Organizatorzy zachęcają również uczestników akcji do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Podczas wycieczek można także zdobywać różne odznaki krajoznawczo-turystyczne PTTK, m.in.: Odznaki Turystyki Pieszej (OTP), odznakę „Miłośnika Jury”, Górską Odznakę Turystyczną (GOT PTTK), odznakę „Turysta Senior” czy odznakę „Twierdza Kraków” (w stopniu brązowym).
Więcej o akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” i jej regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któraś z wycieczek zostanie odwołana.
Programy miesięczne wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK oraz w gablocie informacyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).
