Chełmiec. Miasto czy wieś? Rząd po raz kolejny zmienia...

  Chełmiec. Miasto czy wieś? Rząd po raz kolejny zmienia zdanie, a wójt ma dosyć tej huśtawki

  Zdjęcie autora materiału
  Tatiana Biela

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Być może 1 stycznia 2020 sklep przy ul. Marcinkowickiej naprawdę będzie się mieścił na granicy dwóch miast.

  Być może 1 stycznia 2020 sklep przy ul. Marcinkowickiej naprawdę będzie się mieścił na granicy dwóch miast. ©Tatiana Biela

  Po raz kolejny Chełmiec stanął przed szansą zmiany statusu z gminy wiejskiej na miejsko -wiejską. Tym razem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przesunęłotermin na 1 stycznia 2020 roku. Decyzja ta nie budzi jednak entuzjazmu wójta Bernarda Stawiarskiego.
  Być może 1 stycznia 2020 sklep przy ul. Marcinkowickiej naprawdę będzie się mieścił na granicy dwóch miast.

  Być może 1 stycznia 2020 sklep przy ul. Marcinkowickiej naprawdę będzie się mieścił na granicy dwóch miast. ©Tatiana Biela

  Jeszcze w połowie grudnia ubiegłego roku MSWiA miało poważne wątpliwości związane z przekształceniem sołectwa Chełmiec w miasto. Gotowy był już projekt rozporządzenia cofający decyzję o przyznaniu Chełmcowi praw miejskich od 1 stycznia 2019 roku.

  Tymczasem, 27 grudnia 2018, Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie zmiany statusu różnych polskich miejscowości i według dokumentu podpisanego przez premiera Mateusza Morawieckiego, Chełmiec nabędzie prawa miejskie 1 stycznia 2020 roku.

  - Mam już serdecznie dosyć tego cyrku - komentuje rządową decyzję wójt gminy Chełmiec.

  Nie mam do nich zaufania


  Choć kolejna szansa na przekształcenie Chełmca w miasto powinna budzić zadowolenie Bernarda Stawiarskiego, wójt daleki jest od entuzjazmu.

  Kompletnie stracił zaufanie do strony rządowej.

  - Przede wszystkim, nie rozumiem, na jakich podstawach prawnych zdecydowano o odroczeniu zmiany statusu z roku 2018 na 2019 - podkreśla.

  Władze gminy zaskarżyły wówczas rozporządzenie o odroczeniu do Trybunału Konstytucyjnego. - Od tego czasu minął prawie rok, a wyroku Trybunału nie ma - narzeka Stawiarski, który ma dosyć formalnych przepychanek ze stroną rządową oraz wysyłania pism do różnych agend rządowych, na które nie dostał dotychczas żadnych konkretnych odpowiedzi.

  Pechowe konsultacje


  Przysłowiową kością niezgody zarówno pomiędzy radnymi gminnymi byłej i obecnej kadencji, jak i władzami gminy oraz stroną rządową, był sposób przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących planowanej zmiany statusu gminy. To właśnie wątpliwości w sprawie ich miarodajności miały spowodować odroczenie decyzji o przekształceniu Chełmca w miasto do 1 stycznia 2019 roku.

  - Konsultacje były przeprowadzone prawidłowo, w formie ankiet wypełnianych przez mieszkańców - tłumaczył wówczas wójt, który nie chciał się zgodzić na ich powtórzenie, o co zabiegała strona rządowa.

  - Nie rozumiem, czemu wójt nie chce, by mieszkańcy raz na zawsze wypowiedzieli się w tej sprawie - kontrował radny Jakub Ledniowski, który wraz z kilkoma kolegami z Rady Gminy Chełmiec wystosował skragę do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na tryb przeprowadzenia konsultacji przez wójta. Chcieli dać mieszkańcom ankiety do wypełnienia w trakcie wyborów samorządowych.

  Nieoczekiwana wolta  Kilka dni temu MSWiA nieoczekiwanie zmieniło zdanie w sprawie praw miejskich Chełmca.

  - Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dyskutowaliśmy na ten temat - mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

  Wójcik przyznaje, że trudno było przekonać rząd do zmiany decyzji. Apeluje również do wójta gminy, aby spotkał się z ministrem i przedyskutował z nim problem konsultacji.

  - To nic nie kosztuje, a można wypracować jakieś wspólne stanowisko - przekonuje i podkreśla, że to już ostatnia szansa Chełmca na uzyskanie praw miejskich.

  To dobry pomysł  Jakub Ledniowski, radny poprzedniej i obecnej kadencji, uważa, że takie spotkanie to dobry pomysł. Jest gotowy wziąć w nim udział bo, jak mówi, zależy mu na ostatecznym rozwiązaniu kwestii zmiany statusu gminy. Liczy, że wójt w końcu jednak przeprowadzi dodatkowe konsultacje, by mieszkańcy wsi Chełmiec ostatecznie zdecydowali czy chcą mieszkać w mieście.

  - Jako radny, zaakceptuję każdą decyzję mieszkańców - deklaruje.


  WIADOMOŚCI Z SĄDECCZYZNY  FLESZ: 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - Czy będzie kolejny rekord?

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miasto Chełmiec to patologia !!!

  keisyr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Codziennie na świecie 200 tys. ludzi ucieka z takich miejscowości jak Chełmiec do duzych aglomeracji. Dzisiaj z Chełmca wszyscy wyjeżdzają, do Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa i Nowego Sacza. Pozostało...rozwiń całość

  Codziennie na świecie 200 tys. ludzi ucieka z takich miejscowości jak Chełmiec do duzych aglomeracji. Dzisiaj z Chełmca wszyscy wyjeżdzają, do Krakowa, Rzeszowa, Tarnowa i Nowego Sacza. Pozostało troche emerytów, rencistów, bezrobotnych i zwykłe męty. Dzisiaj Chełmiec to pustkowie, pełno dzikich terenów i troche ludzi żyjacych z pomocy społecznej. Jedyną szansą dla Chełmca jest przyłączenie do dużego Nowego Sacza. Wtedy wieśniacy z Chełmca staną się mieszkańcami dużej, nowoczesnej ponad 100 tys. mieszkańców aglomeracji Nowy Sacz, co przełoży sie na wzrost jakości ich życia. Tworzenie pseudomiasta Chełmiec w sasiedztwie duzego miasta Nowy Sacz hamuje rozwój samego Nowego Sacza i jest sprzeczne z obowiazującymi trendami ukierunkowanymi na koncentrację życia społeczno-gospodarczego w obrebie dużych miastzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  menel keisyr nadaje

  11111 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  uwaga uwaga menel keisyr znów swoje zwidy nadaje

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce