Zobacz także: Tarnów: 100 lat komunikacji miejskiej (ZDJĘCIA)
Gmina Ryglice chlubiła się do tej pory Pasmem Brzanki i Ostrym Kamienieniem - kilkunastometrowym blokiem skalnym z wyżłobionymi stopniami. Teraz zyskała dodatkową atrakcję turystyczną. Na Kokocz przyjeżdża coraz więcej osób, m.in. za sprawą mieszkańców, którzy głośno i stanowczo sprzeciwili się planom budowy tutaj kamieniołomu i którzy także walczyli w Wielkim Odkrywaniu Małopolski o to, aby Kokocz stała się właśnie atrakcją turystyczną.
- Kolejne badania prowadzone przez biologów i przyrodników pokazują, że Kokocz to prawdziwa enklawa rzadkich gatunków roślin i zwierząt. To miejsce wyjątkowo cenne pod względem przyrodniczym i widokowym. Musimy je bronić - mówi burmistrz Teresa Połoska.
Radni jeszcze przed wakacjami przyjęli uchwałę w sprawie ustanowienia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego na Ko-koczu. Strefą chronioną objęto blisko 60 hektarów terenu.
- Tego typu działalność, jak planowana kopalnia, nie powinny tutaj powstawać, bo w sposób trwały zagrażałaby roślinności i zwierzętom bytującym na terenie Zespołu Krajobrazowego - mówi Połoska. Jak dodaje, na liście chronionych gatunków już widnieje kilkanaście pozycji, a kolejne są systematycznie do niej dopisywane.
W planach gminy, poza wieżą widokową, jest wytyczenie nowych tras turystycznych, także do narciarstwa biegowego, oraz oświetlenie wzgórza.
Prawybory. Kto powinien zostać posłem? Głosuj: Małopolska Zachodnia okręg 12, Kraków okręg 13, Podhale Nowy Sącz okręg 14, Tarnów okręg 15.
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!