To nad Łąkami Nowohuckimi fruwają czerwończyk fioletek i czerwończyk nieparek oraz modraszek telejus i modraszek nausitous – rzadkie gatunki motyli. Na tym terenie doliczono się ponad 370 gatunków roślin kwiatowych, m.in. rzadkie chronione storczyki krwiste, goździki kropkowane i kozłki lekarskie. Zanotowano tu 37 lęgowych gatunków ptaków, również zagrożonych w skali Europy: derkacz, dzierzba gąsiorek i bączek. Wraz z migrującymi ptakami na Łąkach i w ich bezpośrednim sąsiedztwie stwierdzono 78 gatunków. Takie siedlisko w mieście to ewenement.
W całej Małopolsce jest 10 obszarów specjalnej ochrony ptaków. A ośmiokrotnie więcej – terenów mających szczególne znaczenie dla europejskiego ekosystemu. Stąd też tak ważny jest unijny program Natura 2000, którym zostaną także objęte Łąki Nowohuckie.
Małopolska to nie tylko region o dużym znaczeniu historycznym i szczycący się olbrzymim dziedzictwem kulturowym. To również region chroniony przyrodniczo – sześć parków narodowych (Babiogórski i Tatrzański uznano za rezerwaty biosfery UNESCO), 11 krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu, 84 rezerwaty, około 2200 pomników przyrody i przebogata flora i fauna z gatunkami wymagającymi szczególnej ochrony.
Będzie ona jeszcze większa także dzięki unijnym funduszom. Do 23 września 2016 r. można składać wnioski o dofinansowanie (maksymalne 85 proc.) ochrony ekosystemów, siedlisk i gatunków roślin, zwierząt i grzybów, a także rozwoju centrów ochrony różnorodności biologicznej. Chodzi m.in. o: ochronę zagrożonych gatunków, rozwój infrastruktury na terenach szczególnie cennych przyrodniczo, tworzenie i rozwój ogrodów botanicznych, ośrodków rehabilitacji zwierząt chronionych i dzikich oraz o zakrojoną na szeroką skalę proekologiczną edukację.
O 7,5 mln zł ubiegać się mogą m.in. samorządy, Lasy Państwowe, dyrekcje parków narodowych i krajobrazowych, instytucje naukowe, organizacje pozarządowe.
Pytania do eksperta\
ODPOWIADA STANISŁAW SORYS, WICEMARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO:
Posiadam prywatne laboratorium naukowo-badawcze, w którym pracują wysokiej klasy specjaliści. Zajmujemy się m.in. odbudową jednego z ginących gatunków ryb słodkowodnych.
Czy prowadząc prywatną instytucję naukową, mogę startować w opisanym konkursie, czy nie?
W ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Małopolskiego o dofinansowanie projektów z zakresu różnorodności biologicznej mogą się ubiegać jednostki naukowe, także prywatne. W przypadku tego konkursu przedsiębiorcy nie zostali wprost wskazani jako potencjalni wnioskodawcy, jeśli jednak wykażą, że mogą zostać zakwalifikowani jako jednostka naukowa, mają szansę na dofinansowanie z unijnych funduszy.
Organizacja pozarządowa chce utworzyć ogród botaniczny za pieniądze z Unii Europejskiej. Czy starając się o nie, musi spełnić jakieś szczególne warunki?
Organizacje pozarządowe również mogą się starać o dofinansowanie w tym naborze, między innymi na zakładanie ogrodu botanicznego, tworzenie i rozwój ośrodków rehabilitacji zwierząt chronionych i dzikich czy na powstanie banków genowych. Szczegółowe informacje o kryteriach, które muszą spełnić ubiegający się o fundusze, znajdują się na stronie www.rpo.malopolska.pl. Na wszystkie pytania odpowiedzą także chętnie nasi specjaliści z pięciu punktów informacyjnych w Małopolsce.
Więcej o wsparciu ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej:
www.rpo.malopolska.pl
Więcej o funduszach:
**
**
Główny Punkt Informacyjny: Kraków– tel.: 12 616 0 616,
e-mail: [email protected]
Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej