To perełka przyrodnicza Krakowa. Wokół Łąk Nowohuckich biegnie ścieżka przyrodnicza, składająca się siedmiu przystanków.
- Podążając ścieżką edukacyjną poznamy mieszkańców Łąk. Drewniane pomosty są idealnym miejscem do obserwacji i kontemplacji przyrody. A jest co obserwować: 20 różnych zbiorowisk roślinnych, ponad 370 gatunków roślin, 70 gatunków ptaków, licznie występują tutaj także owady, płazy i gady. Wiele z nich to gatunki bardzo rzadkie i objęte ochroną. Do jednych z najcenniejszych gatunków, które są związane z tutejszymi łąkami świeżymi, zaliczamy motyle z rodziny modraszkowatych: modraszek telejus, modraszek nausitous, czerwończyk fioletek czy czerwończyk nieparek – opisuje krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej.
Projekt, który będzie prowadzony w 2025 roku przewidziano na kilku działkach przy ścieżce przyrodniczej.
- W ramach zadania zaplanowano budowę pomostu o konstrukcji stalowo-drewnianej, rozbiórkę istniejącej kładki (o konstrukcji mieszanej) oraz rozbiórkę i budowę obiektów małej architektury: ławek, koszy, tablic informacyjnych. Ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych związanych z budową ścieżki przyrodniczej wraz z zagospodarowaniem na terenie Łąk Nowohuckich, jest zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku. Środki przeznaczone na ten cel to milion złotych – przekazała nam Emilia Król z Urzędu Miasta Krakowa.
Nowohuckie błonia - użytek ekologiczny i Natura 2000
Łąki Nowohuckie to obszar znajdujący się w rejonie ulic Padniewskiego i Odmętowej w Krakowie, pomiędzy centrum Nowej Huty a wiślanym wałem przeciwpowodziowym. Teren ten jest użytkiem ekologicznym od 2003 roku. Jego obszar wynosi 57,17 ha, a status cennego przyrodniczo terenu chroni ten obszar przed okrajaniem i zabudową. To dawne koryto rzeki Wisły o ogromnym znaczeniu przyrodniczym. Ostoja wielu chronionych gatunków roślin i zwierząt. Teren został objęty ochroną również w ramach europejskiej „sieci” Natura 2000.
Łąki Nowohuckie powstały w miejscu dawnego koryta rzeki Wisły. Po zmianie jej biegu, po jednym z większych wezbrań rzeki, odcięta od głównego nurtu część dawnego koryta utworzyła na obszarze Łąk tzw. starorzecze.
Na Łąkach powstał wtedy także niewielki zbiornik wodny, stąd w latach 50. XX wieku planowano na tym obszarze utworzenie zalewu rekreacyjnego, mającego stanowić integralną część dzisiejszej tzw. Starej Nowej Huty. Projekt ten nie został zrealizowany.
Czytaj także
- Kraków długo na to czekał. Klasztorne ogrody będą otwarte dla mieszkańców!
- Zielona woda w rzece Rudawie w Krakowie! Wszystkie służby na miejscu
- W Krakowie powstał Tajemniczy Ogród. Z oryginalną szklarnią i ścieżką sensoryczną
- Popularny park nad Wisłą zostanie powiększony. Ten teren miasto kupiło od PKP
