Chrzanów. Mężczyzna zginął w płomieniach
W czterech świeżo odremontowanych pomieszczeniach stowarzyszenie otworzyło magazyn ze sprzętem dla chorych, gabinet leczenia bólu, gdzie dyżuruje lekarz, biuro oraz pomieszczenie dla wolontariuszy. Pieniądze, ponad 130 tys zł na lokum i jego wyposażenie, wyłożyły chrzanowskie starostwo i gminy.
- Obecnie pomagamy dwudziestu cierpiącym na nowotwór w późnym stadium choroby, choć zakontraktowanych mamy jedynie dziesięciu pacjentów - przyznaje Janina Radko, koordynatorka chrzanowskiej filii hospicjum Homo Homini, mające główną siedzibę w Jaworznie.
Stowarzyszenie nie jest stacjonarne, ale świadczy usługi domowe. - Nasze pielęgniarki i lekarze odwiedzają cierpiących w ich domach. Tam pomagają w opiece medycznej, ale także psychologicznej - informuje Janina Radko.
Chorzy mogą także zupełnie za darmo wypożyczyć z hospicjum sprzęt medyczny, od łóżek, materacy przeciwodleżynowych, po wózki inwalidzkie czy koncentratory tlenowe. Przy pierwszych odwiedzinach, gdy rodzina chorego jeszcze nie jest zorientowana w potrzebach, stowarzyszenie udostępnia także kroplówki i leki. Pieniądze na sprzęt stowarzyszenie gromadzi samo, organizując akcje charytatywne oraz zbiórki z jednego procenta podatku. W ubiegłym roku podatnicy wpłacili na konto chrzanowskiego hospicjum ponad 20 tys. zł.
- Wciąż brakuje nam jednak rąk do pomocy. Na wiosnę ogłosimy nabór na wolontariuszy - informuje Janina Radko. Potrzeba co najmniej dziesięciu chętnych, którzy bezinteresownie zaopiekują się śmiertelnie chorymi. Nie każdy do tej pracy się nadaje. - To nie jest łatwy kawałek chleba. Trzeba mieć mocną psychikę i dużo pokory - podkreśla szefowa chrzanowskiego hospicjum.
Choć praca z ciężko chorymi nie jest łatwa, daje ogrom satysfakcji. Rodziny przyznają zgodnie, że gdyby nie wsparcie hospicjum, nie przetrwałyby ciężkich chwil. Jeśli trzeba, pielęgniarki i lekarze hospicjum pomagają o każdej porze.
- Gdy tylko stan zdrowia chorego ulegnie pogorszeniu, zawsze przybywamy z odsieczą - zaznacza pani Janina. Jej telefon komórkowy (603 182 989) jest czynny całą dobę.
Na chwilę obecną jej ludzie nie mogą przyjąć kolejnych chorych, ale udzielą informacji, gdzie można szukać pomocy i w miarę możliwości wsparcia.
Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
Konkurs dla matek i córek. Spróbuj swoich sił i zgarnij nagrody!
Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!