Któż nie słyszał o Polach Nadziei? Po raz pierwszy zakwitły one 27 lat temu i już na stałe wpisały się w kalendarium ważnych wydarzeń organizowanych w Krakowie. Zresztą nie tylko w Krakowie, Pola Nadziei są bowiem największą w Małopolsce akcją zbierania funduszy na opiekę nad chorymi w krakowskim Hospicjum św. Łazarza. Już od lat mają również zasięg ogólnopolski.
Teraz Kraków znów ozdobią żółte żonkile, a na ulice wyruszą setki wolontariuszy, by zbierać datki do puszek i szerzyć ideę hospicyjną. To nieoceniona pomoc dla krakowskiego hospicjum, które działa w już od 1981 roku, zapewniając profesjonalną, całodobową opiekę i pomoc osobom nieuleczalnie chorym (głównie na nowotwory) – zarówno na oddziale stacjonarnym i dziennym, jak i w domach pacjentów. Na wsparcie mogą tutaj liczyć również bliscy chorych oraz rodziny osierocone.
Największa akcja charytatywna
By hospicjum mogło sprawnie funkcjonować, potrzebne są niemałe fundusze. Dla chorych i ich rodzin hospicyjna opieka jest bezpłatna. Krakowska placówka potrzebuje na swą działalność kilkanaście milionów złotych rocznie, przy czym kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia pokrywają jedynie połowę tych kosztów. Drugie tyle hospicjum musi zdobyć we własnym zakresie.
Zebrać taką kwotę to ogromny wysiłek. Udaje się to tylko dzięki pomocy ogromnej rzeszy ludzi dobrej woli: darczyńców, przyjaciół hospicjum i wolontariuszy, których jest kilkuset. Fundusze na działalność placówki są pozyskiwane m.in. z wpłat 1,5% podatku, a także podczas Wielkiej Kwesty Listopadowej oraz z Pól Nadziei.
– Celem tej akcji jest nie tylko zbiórka funduszy na działalność hospicjum, ale także szerzenie idei hospicyjnej, edukacja społeczeństwa oraz uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych i cierpiących – podkreśla Renata Połomska z Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza”, koordynatorka Pól Nadziei.

Międzypokoleniowy Marsz Nadziei
Przygotowania do 28. edycji Pól Nadziei już się rozpoczęły. Zainauguruje je w czwartek 10 października Żonkilowy Międzypokoleniowy Marsz Nadziei, którego celem jest wyrażenie solidarności z chorymi w hospicjum. W marszu wezmą m.in. udział dzieci i młodzież z małopolskich szkół oraz krakowscy seniorzy.
Uczestnicy marszu wyruszą spod Barbakanu o godz. 14:30. Przejdą ul. Floriańską, przez Rynek Główny i ul. Wiślną, a poprowadzi ich Orkiestra Akademii Górniczo-Hutniczej. Około godz. 15 dotrą na Planty przy ul. Franciszkańskiej, gdzie w miejscu przygotowanym przez krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej zasadzą cebulki żonkili.
Wcześniej tego dnia, bo już od godz. 9 rano, na Rynku Głównym i przyległych do niego ulicach będzie można spotkać hospicyjnych wolontariuszy, którzy będą prowadzili kwestę i wręczali darczyńcom żonkilowe cebulki, zachęcając ich jednocześnie do udziału we wspólnym sadzeniu żonkili.
W ramach Pól Nadziei przez całą jesień i zimę trwał będzie m.in. program edukacyjny w szkołach, natomiast kulminacja akcji tradycyjnie nadejdzie wiosną. Wtedy rozpoczną się kwesty, aukcje, koncerty i inne imprezy charytatywne, podczas których zbierane będą pieniądze na rzecz krakowskiego Hospicjum św. Łazarza.
Więcej informacji o akcji: www.polanadziei.pl.
