Mieszkańcu zachowaj bezpieczny odstęp!
Segregacja odpadów na 5 frakcji i wrzucanie ich do odpowiednich pojemników to podstawowe zadanie wszystkich mieszkańców zarówno bloków, jak i domów jednorodzinnych. To wiadomo i takie zasady obowiązują w całej Polsce od kilku lat. Jednak kluczowe w systemie odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom firm komunalnych odbierającym i przewożącym odpady. Tymczasem zapatrzeni w telefony komórkowe, w pośpiechu czy po prostu z nieuwagi niepotrzebnie narażamy się na ogromne niebezpieczeństwo.
- Razem z Zakładem Gospodarowania Odpadami Komunalnymi (ZGOK), który działa pod marką ENERIS, chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na spotykane kilka razy w tygodniu duże samochody ciężarowe, które przewożą odpady do instalacji w Balinie. Pojazdy takie mierzą średnio nawet 10 metrów długości i ponad 3 metry wysokości, a ważyć mogą razem z załadunkiem nawet do 30 ton. Mijamy je na ulicach miast czy gmin lub lokalnych drogach, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia jakie mogą stanowić. Przechodząc zbyt blisko tak wielkiego samochodu narażamy się na wypadek - wystarczy nieuwaga, pośpiech by doszło do tragedii. – przestrzega Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.
Bezpieczeństwo to podstawa
Choć samochody takie jak śmieciarki poruszają się po wąskich uliczkach i osiedlach z ograniczoną prędkością, a do tego posiadają kilka systemów ostrzegawczych, niestety każdego roku można usłyszeć o tragicznych w skutkach zdarzeniach z ich udziałem.
Bardzo często ich sprawcami są nieuważni piesi, co widać też w oficjalnych statystykach policyjnych. W zeszłym roku spowodowali oni ponad 2 tys. wypadków (6,7% ogółu wypadków), w wyniku których śmierć poniosło prawie 350 osób (12,2% ogółu zabitych), a obrażenia ciała odniosło prawie 2 tys. osób (4,9% ogółu rannych).
Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszych było przede wszystkim wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem - ponad tysiąc wypadków (48,7% wszystkich spowodowanych przez pieszych) oraz wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody – 241 wypadków (11,4%). Wobec tych danych, a także biorąc pod uwagę wagę śmieciarek i ich codzienną obecność w najbliższym otoczeniu, zachowanie szczególnej ostrożności staje się absolutnym priorytetem.
- W naszej codziennej pracy stawiamy przede wszystkim na bezpieczeństwo, zarówno kierujących pojazdami, jak i pieszych. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy widoczność jest słabsza, a często nasza czujność, uwaga, skupienie także są obniżone. Perspektywa kierowcy samochodu i pieszego jest zupełnie inna. Szczególnie kierujący samochodami ciężarowymi, w tym śmieciarkami mają znacznie ograniczone pole widzenia i możliwości manewru, gdy nagle na jego drodze pojawi się pieszy czy rowerzysta. Warto chwilę poczekać, zastanowić się, czy ustąpić pierwszeństwa, żeby uniknąć nieprzyjemnych skutków zdarzeń drogowych. – powiedział aspirant sztabowy Krzysztof Bieda, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie.
Martwe pola w śmieciarkach
Dla każdej firmy komunalnej bezpieczeństwo pracowników, klientów, jak i społeczności lokalnych, jest podstawą działania. Dlatego spółka ENERIS Surowce przygotowała pierwszą w kraju kampanię na temat zagrożeń w ruchu drogowym, występujących w sektorze gospodarki odpadami. Jej celem jest zwrócenie uwagi na tzw. martwe pola, czyli miejsca, w których kierowca pojazdu przewożącego odpady ma ograniczenia widoczności.
- Codziennie nasi pracownicy prowadzący samochody ciężarowe przewożą nawet kilkadziesiąt ton odpadów, przemierzają setki kilometrów, również po wąskich, lokalnych drogach śląskich i małopolskich gmin. Zależy nam na tym, żeby podczas ich pracy ograniczyć do minimum ewentualne zagrożenia. W naszych pojazdach, takich jak np. hakowce, działają sygnały dźwiękowe i świetlne, a teraz wprowadzamy nowe odblaskowe znaki ostrzegawcze, które zwiększą bezpieczeństwo podczas codziennych odbiorów odpadów od klientów. – podkreśla Michał Bogacki, szef ZGOK w Balinie.
Edukacja ma znaczenie
Brak świadomości ograniczonego pola widzenia kierowcy to ogromne zagrożenie w szczególności dla dzieci, które z ciekawości niejednokrotnie podchodzą zbyt blisko samochodów ciężarowych do przewożenia odpadów. To w szczególności do nich i do ich rodziców skierowana jest kampania informacyjna Martwe pola.
- Zachęcamy szkoły, ale też lokalne społeczności do umieszczania na swoich tablicach ogłoszeń plakatów uświadamiających ograniczone pole widzenia kierowców potężnych samochodów ciężarowych. Plakaty informacyjne można pobrać ze strony ENERIS. W ramach kampanii przygotowaliśmy też krótki film i specjalne naklejki na pojazdy. Odblaskowe oznaczenia sygnalizujące zagrożenia umieszczone na 4 rogach samochodów przewożących odpady. Dzięki patronatowi Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami docieramy z przekazem kampanii także do innych firm z branży komunalnej i już w tej chwili kilka z nich zgodziło się umieścić ostrzegawcze trójkąty na swoich pojazdach. Dzięki temu p oraz kolejny pokazujemy, że bezpieczeństwo jako wartość nadrzędna potrafi połączyć w działaniu nawet konkurujące firmy – podsumowała Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. komunikacji w ENERIS.
Kampania została przygotowana przez spółkę ENERIS Surowce we współpracy z Urzędem Miejskim w Chrzanowie i Komendą Powiatową Policji w Chrzanowie, pod patronatem Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami i Inspekcji Transportu Drogowego. Jej inauguracja zaplanowana została w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów.
- Pamiętacie te budynki? Nie pozostał już po nich żaden ślad. Zdjęcia archiwalne
- Chrzanowianki na Instagramie. Mają piękne zdjęcia
- Gorące dziewczyny i przystojniacy bawili się w Energy2000
- Uroczyste 120-lecie Mechanika [ZDJĘCIA]
- Uroczyste otwarcie popularnych "Delikatesów" w Oświęcimiu
- Tak ma wyglądać nowe osiedle w Chrzanowie [ZDJĘCIA]
