Chrzanów. Mieszkańcy nie ustają w walce o zablokowanie planów budowy spalarni odpadów w pobliżu domów i bloków
Veolia Południe planuje w swojej ciepłowni w Chrzanowie zlokalizowanej pomiędzy osiedlami Młodości i Stella zastąpić węgiel paliwem alternatywnym pre-RDF, czyli wysokokaloryczną frakcją odpadów komunalnych. Przeciwko tym planom protestują nie tylko mieszkańcy najbliższej zlokalizowanych osiedli, ale także sąsiednich jak Rospontowa. Do Urzędu Miejskiego w Chrzanowie trafiło już kilka pism i petycji sprzeciwiających się tej inwestycji. Także od Rady Osiedla Rospontowa.
Rada Osiedla Rospontowa nie zgadza się na spalarnię. Nie rozumiemy nacisku na budowę szkodliwej dla zdrowia i życia ludzkiego instalacji - podkreśla Ryszard Bębenek, przewodniczący rady osiedla.
Spółka w lutym br. zaprezentowała raport o oddziaływaniu na środowisko planowanego Zakładu Odzysku Energii. Instalacja będzie w stanie przekształcać termicznie, czyli po prostu spalić, ok. 23,6 tys. ton pre-RDF rocznie. Autorzy raportu uważają, że ta spalarnia będzie bezpieczna zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi. Przeciwnego zdania są ich mieszkańcy i ekolodzy.
Instalacja ma być wyposażona w ciągły monitoring emisji spalin, umożliwiający podgląd on-line. Planowana jest również instalacja tablic świetlnych prezentujących aktualne odczyty emisji. Stale monitorowane będą jednak tylko wybrane zanieczyszczenia, a nie te kluczowe w przypadku spalarni odpadów, czyli rakotwórcze dioksyny i furany. Według ekologów spalanie śmieci powoduje ich znaczą emisję. Ich poziom nie jest stale monitorowany, odbywa się to zaledwie dwa razy w roku.
Mieszkańcy obawiają się, że i badania te mogą nie będą rzetelne, gdyż wykonywane będą przez prywatne laboratorium na zlecenie Veolii. Przypominają także, że taka sytuacja już była. Włoska spalarnia Veolii została zamknięta w 2010 roku. Firma oraz jej menadżerowie i pracownicy zostali skazani przez sąd w Lukce we Włoszech za zanieczyszczenie dioksynami wód sąsiadujących ze spalarnią.
Duże firmy w celu osiągnięcia jak najwyższych zysków są bardziej skłonne do zachowań nieetycznych i niezgodnych z prawem - dodaje Ryszard Bębenek.
Najnowsze badania koordynowane przez Zero Waste Europe dotyczące biomonitoringu przeprowadzonego przy działających spalarniach odpadów komunalnych w Czechach, Litwie, Hiszpanii i Francji. Wynika z nich, że w promieniu ok. 4 km przekroczone zostały siedmiokrotnie normy zanieczyszczenia gleby dla płodów rolnych. Badano zanieczyszczenia osiadłe na liściach i igłach drzew oraz w kurzych jajkach. Mieszkańcy zwracają także uwagę, że Unia Europejska hojnie dotująca ekologiczne inwestycje nie dofinansowuje budowy spalarni.
Nie możemy posądzać Komisji Europejskiej, że podejmuje decyzje w sposób nieuzasadniony. Widocznie zauważa problem negatywnego wpływu spalarni na środowisko. Nie powinno się takich inwestycji, a tym samym zapewnień firm, przyjmować na wiarę. Należy podjeść pragmatycznie, sprawdzić podane informacje, prześledzić ich źródło, a tym samym wiarygodność i jeśli coś budzi wątpliwości, zwyczajnie z tego zrezygnować - dodaje przewodniczący rady.
Mieszkańcy będą mogą uzyskać szczegółowe informacje na temat planowanej inwestycji w punktach "Energia Przyszłości dla Chrzanowa". Punkty będą działać w godz. 15-18 w następujących miejscach:
- 14.03 - Szkoła Podstawowa nr 8 im. Szarych Szeregów Pogorska 8c, Chrzanów
- 21.03 - MOKSiR Broniewskiego 4, Chrzanów
- 28.03 - Biblioteka ul. Broniewskiego 10C, Chrzanów
- 04.04 - Siedziba spółki Veolia przy ul. Pogorskiej 36
Z raportem o oddziaływaniu na środowisko planowanego Zakładu Odzysku Energii (ZOE) w Chrzanowie można się zapoznać także na stronie www.chrzanow.energiaprzyszloscidlamiast.pl.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tajemnicze zapadlisko w centrum Chrzanowa. "Pod ziemią jest bunkier"?
- Ponad 400 osób wzięło udział w biegu „Tropem Wilczym” w Balinie
- Znów zapadła się ziemia na osiedlu w Trzebini. Zapadlisko przy stadionie
- Plac zabaw w parku miejskim w Chrzanowie woła o remont
- Ukraińcy dziękują za to, co dostają. Pomoc potrzebna jest nadal
FLESZ - 7-krotny wzrost zainteresowania służbą w WOT
