https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Sto lat temu założono Fablok. Czy znów będą tam produkowane lokomotywy? [ZDJĘCIA]

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
W tym roku obchodzić będziemy jubileusz 100-lecia założenia Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce „Fablok” w Chrzanowie. Zakład został zamknięty blisko sześć lat temu. Jest szansa, że wznowi swoją działalność.

Spółka pod nazwą Fabryka Lokomotyw w Polsce S.A. została założona 20 maja 1919 r. Powszechnie zaczęto jednak używać nazwy Fablok. To skrót telegraficzny pochodzący od Fabryki Lokomotyw.

Nim na tory wyjechał pierwszy parowóz wyprodukowany w chrzanowskim zakładzie, minęły trzy lata. Najpierw trzeba było stworzyć całą infrastrukturę. W pierwszych latach spółka korzystała m.in. z pomocy podobnej austriackiej fabryki. Montaż pierwszego parowozu zakończył się w 1922 r. Jedną z najsłynniejszych konstrukcji, które opuściły mury Fabloku była Luxtorpeda.

- To wagon motorowy obrośnięty odrobinę w mit przedwojennego kolejnictwa: szybkiego, luksusowego i nowoczesnego. Wiąże się z nim wiele ciekawostek - mówi Krzysztof Brandys, chrzanowski radny i prezes Stowarzyszenia Stacja Chrzanów.

Z mniej znanymi faktami nt. Luxtorpedy będzie można zapoznać się w piątek 25 stycznia o godz. 17 podczas prelekcji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie. Będzie to spotkanie inaugurujące obchody jubileuszowe. W planach jest organizacja czterech prelekcji.

Główne obchody zaplanowano na maj. Muzeum w Chrzanowie przygotowuje z tej okazji wystawę, na której będzie można zobaczyć pamiątki pochodzące z zakładu. Muzealnicy zachęcają do przekazania pamiątek związanych z Fablokiem. Stowarzyszenie Stacja Chrzanów planuje natomiast paradę parowozów oraz przejazd pociągu retro.

- Takie wydarzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a bilety rozchodzą błyskawicznie - podkreśla Krzysztof Brandys.

Organizacja imprezy nie będzie prosta. Problemem są pieniądze. Potrzeba na to co najmniej 20 tys. zł, a stowarzyszenie nie posiada takich środków. Być może radnym uda się znaleźć w budżecie pieniądze na ten cel. To nie jedyny problem.

- Prace modernizacyjne na stacji w Chrzanowie miały rozpocząć się w czerwcu. Niewykluczone jednak, że ruszą już w marcu. To uniemożliwiłoby nam organizację tam tego wydarzenia - wyjaśnia Krzysztof Brandys.

Czynione są również przymiarki, by można było w maju zwiedzić z przewodnikiem zakład. W tym przypadku dużo zależeć będzie od nowego inwestora, który chce go kupić. Krzysztof Brandys ma nadzieję, że nawet po wznowieniu tam produkcji będzie można go zwiedzać.

Gmina w ub. roku kupiła od syndyka skrawek terenu przy zakładzie, na którym stoją zabytkowe wieża ciśnień i lokomotywa. Ma tam powstać mini skansen i trafić jeszcze stara nastawnia. Należy wspomnieć, że także hale produkcyjne wpisane są do gminnej ewidencji zabytków. Na pierwszy rzut oka wygląda na ruinę.

- To solidna konstrukcja, budowana z dobrej jakości materiałów. Są jednak brudne i zaniedbane - mówi Krzysztof Brandys.

Rada Wierzycieli Fabloku 17 stycznia zatwierdziła wybór inwestora, który chce kupić zakład. To firma z branży kolejowej, która zapowiada duże inwestycje. Jej nazwa i kwota transakcji na razie owiana jest tajemnicą. Wszystko wyjaśni się w momencie, gdy dopełnione zostaną formalności i inwestor dokona przelewu. Ma na to 60 dni. Wszyscy liczą, że transakcja dojdzie do skutku i wkrótce w zakładzie ruszy produkcja. Na razie nie wiadomo, czy w Fabloku będą produkowane tylko podzespoły, czy też montowane lokomotywy i wagony.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tych osób szuka policja w Małopolsce Zachodniej [LISTY GOŃCZE]

FLESZ: Jedziesz na ferie? Niewiedza może Cię drogo kosztować

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Fabryki należy odtworzyć, gdyż produkcja oznacza dochód narodowy (dochód narodowy to nic innego, jak wartość produkcji pomniejszona o koszty produkcji), a biura to pasożyty (zjadają dochód narodowy). Powinno się zacząć burzyć krakowskie biurowce (jest ich zatrzęsienie) - w pierwszej kolejności Capgemini. Precz z biurowcami. Ludzie powinni zacząć się wstydzić pracy biurowej.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska