Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Szef OPS stracił pracę. Nie zlecił przetargów

Magdalena Balicka
Magdalena Balicka
Leszek Zięba, szef OPS w Chrzanowie dyscyplinarnie zwolniony z pracy. Przez niego gmina musiała zapłacić 100 tys. złotych kary.

Leszek Zięba, wieloletni dyrektor chrzanowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej naruszył przepisy prawa o zamówieniach publicznych realizując unijny projekt "Droga do zmian". Zięba zamiast ogłaszać przetargi, których beneficjentami mieli być bezrobotni, powierzał zadania zaprzyjaźnionym firmom i osobom. I to według własnego widzimisię.

Beata Wątor, wiceburmistrz Chrzanowa przyznaje, że tak było, ale nie chce komentować sprawy. W oficjalnym stanowisku gminy czytamy: "Ustalenia kontrolne wskazały jako osobę odpowiedzialną za brak właściwego nadzoru, jak i realizacji projektu dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Chrzanowie Pana Leszka Ziębę".

Dyrektor OPS miał narazić gminę na straty w wysokości ponad 99 tys. zł. Dyscyplinarnie już rozwiązano z nim umowę o pracę. Sprawa wyszła na jaw w styczniu, gdy nowe władze Chrzanowa otrzymały z Wojewódzkiego Urzędu Pracy pismo z decyzją o nałożonej karze na OPS w wysokości zmarnowanych pieniędzy. Okazało się, że kary były nakładane już wcześniej, jeszcze w ubiegłym roku, jednak ówczesne władze i sam dyrektor odwoływali się od nich. Początkiem roku nie było już żadnych szans na uchylenie się od kolejnej decyzji o karze.

Urzędnicy przeprowadzili wewnętrzną kontrolę Ośrodka, która potwierdziła błędy wytknięte przez urząd pracy. Przeanalizowali jednak tylko zarzuty dotyczące tego jednego projektu. Leszek Zięba nie przyznał się do winy, nawet nie przeprosił za swoje zachowanie. W momencie, gdy wyszły na jaw jego machlojki finansowe, udał się na zwolnienie lekarskie i jest na nim nadal.

Burmistrz Chrzanowa do Zięby zwolnienie dyscyplinarne z pracy wysłał pocztą. Na razie nie wiadomo, czy je przyjął. Do czasu wyboru nowego szefa Ośrodka Pomocy Społecznej, za sterem stanie dotychczasowa zastępczyni Katarzyna Dudek.
Władze Chrzanowa nie podjęły jeszcze decyzji o konkursie na stanowisko. Nie wykluczają, że awansują osoby z doświadczeniem w pracy socjalnej w ramach samego Ośrodka.

Pracownicy chrzanowskiego ośrodka nie chcą oficjalnie komentować sprawy. Wielu z nich cieszy się jednak z nadchodzących zmian. Mieszkańcy natomiast są oburzeni występkiem Leszka Zięby. Uważają, że jego zwolnienie było konieczne. - Nic dziwnego, że bezrobotni nie mogą znaleźć pracy, skoro sam szef OPS-u zamiast im pomóc mając na to unijną kasę, rozdawał pieniądze kolegom - komentuje Marcin Pająk z Chrzanowa. Uważa, że dyrektor powinien oddać pieniądze na zapłatę kary z własnej kieszeni, a przede wszystkim nie chować się przed odpowiedzialnością.

Były już szef OPS-u nie cieszył się dobrą opinią wśród mieszkańców. Narzekał na niego m.in. Włodzimierz Kozioł, którego chory na zespół Downa syn Piotruś nie mógł kontynuować nauki w ośrodku w Jaworznie, bo gmina przestała dopłacać do transportu. Skarżyli się na niego także bezrobotni, który zabiegali o zasiłki celowe.

- Ja rozumiem, że nie zawsze mógł pomóc i odmawiał, ale był przy tym wyjątkowo niesympatyczny - twierdzi Katarzyna Baliś z Chrzanowa, matka dwójki dzieci. Pamięta, jak zeszłej zimy przyszła prosić o pieniądze na węgiel. - Pan dyrektor powiedział wtedy, że przecież dzieci mają obiady w szkole, więc czego jeszcze chcę - wspomina rozgoryczona kobieta.
Naszym dziennikarzom nie udało się skontaktować z odwołanym dyrektorem.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska