Rozpoczęło się skanowanie szklanych klisz, negatywów, zdjęć, dokumentów i gazet zakładowych. Pierwsza partia materiałów przeznaczonych do digitalizacji została przekazana. Wśród nich znalazły się numery „Przeglądu Wiadomości”, wydawane w Fabloku.
- Ułatwi to dostęp zainteresowanym do archiwalnych materiałów. Oryginały nie będą niszczone - mówi Zbigniew Mazur, dyrektor muzeum.
Archiwa zostaną udostępnione czytelnikom na stanowisku w Dziale Multimedialnym biblioteki. Wspólne działania książnicy i muzeum związane są z przypadającym w tym roku jubileuszem 100-lecia powstania Fabloku. W tym roku przypada także setna rocznica powstania PKP.
- Wiele osób interesuje się historią Fabloku, parowozami i kolejnictwem. Przygotowujemy dla nich wystawę - mówi Zbigniew Mazur.
W dniach 18-19 maja br. odbędzie się noc muzeum poświęcona Fablokowi. Otwarta zostanie w muzeum bogata, merytoryczna wystawa. Muzeum wraz z biblioteką przygotowują również wystawę plenerową. Na Rynku w Chrzanowie stanie 12 plansz poświęconym fablokowcom. Znajdą się na nich nie tylko osoby z kierownictwa, ale również zwykli pracownicy. Biblioteka przygotowuje także trasę spacerową po mieście poświęconą historii zakładu.
Muzeum i biblioteka wciąż zachęcają mieszkańców do przekazywania pamiątek. Zbiór fotografii jest już niezwykle bogaty i liczy ok. 10 tys. zdjęć. Ostatnio jeden z mieszkańców przekazał do digitalizacji zdjęcie z 1932 r. przedstawiające wyprodukowanie pięćsetnej lokomotywy w zakładzie.
- Najcenniejsze są pamiątki związane z początkiem działalności zakładu - dodaje Zbigniew Mazur.
Marzeniem dyrektora jest pozyskanie tabliczki znamionowej z nr 1, czyli z pierwszej wyprodukowanej w Fabloku lokomotywy.
ZOBACZ KONIECZNIE
Autor: Joanna Urbaniec