Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chudnij ze smakiem: przysmaki z wołowiny dla zdrowia i nagrody

Konrad Gaca
Konrad Gaca - prezes Stowarzyszenia Walki z Otyłością, specjalista żywieniowy, trener klasy Master Propta
Konrad Gaca - prezes Stowarzyszenia Walki z Otyłością, specjalista żywieniowy, trener klasy Master Propta archiwum
Karolina Liwosz dzięki przepisowi na steki duszone z imbirem i warzywami zwyciężyła w kwietniowej edycji konkursu "Chudnij ze smakiem". Dzięki zdobyciu tego wyróżnienia pani Karolina otrzymała w nagrodę 28-dniowy dostęp do wszystkich funkcji Gaca System - nowoczesnego programu treningowo-dietetycznego. Zyskała także szansę rywalizowania o tytuł Mistrza Zdrowego Gotowania i zdobycie nagrody głównej "Chudnij ze smakiem", czyli trzech tysięcy złotych.

Zwróćmy od razu uwagę na to, że w przepisie od pani Karoliny nie pojawia się nawet gram soli, a wołowina jest duszona. Nie smażymy jej, unikamy nawet podsmażania, a wszystko dla zdrowia i dobrej formy. Tak właśnie przygotowuje się posiłki zgodnie z założeniami Gaca System: ze smakiem, ale także z głową, czyli bez popełniania błędów, które mogą znacznie utrudnić proces redukcji nadwagi lub sprawić, że utrzymanie wymarzonej wagi, osiągniętej po miesiącach pracy, stanie się bardzo trudne.

Dlaczego warto spróbować wprowadzić danie pani Karoliny do swojego jadłospisu? Przyjrzyjmy się poszczególnym składnikom posiłku, które sprawią, że danie wydaje się być idealną propozycją dla wszystkich osób, które zakończyły już proces gubienia zbędnych kilogramów, a teraz zależy im tylko na utrzymaniu wypracowanej formy. Być może będą mogły je zjeść także osoby będące w trakcie odchudzania, o ile będzie to odpowiednie dla obecnego etapu procesu redukcji tkanki tłuszczowej.

O zaletach mięsa wołowego pisaliśmy nieraz. To bardzo dobre źródło białka, a także żelaza, cynku, sprzężonych dienów kwasu linolowego, (CLA znanego środka używanego od lat do walki z nadmiarem tkanki tłuszczowej).

W nagrodzonym przepisie znalazły się przyprawy mające znakomity wpływ na nasze zdrowie. Jeśli myślimy o imbirze, to pierwsze skojarzenia nieodparcie biegną w stronę grzanego piwa i wina, do którego często jest dodawany. My jednak powinniśmy wiedzieć, że ta przyprawa ma działanie lecznicze. Zanim zaczniemy wyliczać zalety imbiru, jedno ostrzeżenie: imbir jest niewskazany dla osób cierpiących na przewlekłe dolegliwości układu pokarmowego. Inni mogą go stosować w wielu dolegliwościach. Ta przyprawa sprawdza się w walce z chorobą lokomocyjną. Wpływa na zmniejszenie się stanu przeciwzapalnego oraz obniżenie temperatury. Warto o nim pamiętać nie tylko, gdy dopadnie nas przeziębienie, ale także w przypadku dolegliwości kostno--stawowych. Imbir przydaje się, gdy mamy kłopoty z zakrzepami i zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Ma działanie moczopędne i wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Na koniec jego największa, z punktu widzenia osób będących na diecie, zaleta. Imbir pomaga chudnąć, bo zwiększa tempo przemiany materii.

O tym, że dodatek kiełków do potraw korzystnie wpływa na zdrowie, wiedzą nawet dzieci. Czy jednak zawsze pamiętamy, z czego wynika ich prozdrowotne działanie? Znajdziemy w nich witaminy z grupy B, witaminy D, E, K, PP, a także magnez, fosfor, żelazo, cynk, miedź. Znajdziemy w nich także błonnik, który m.in. reguluje pracę układu pokarmowego.
Dodatek pieprzu czarnego poprawi nie tylko smak potrawy. Pomaga obniżyć ciśnienie, ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Poprawia pracę układu pokarmowego, czasem może prowadzić do zwiększenia apetytu. Działa moczopędnie i ma wpływ na poprawę pracy nerek.

Steki duszone z imbirem i warzywami

Składniki na 4 porcje:
4 cienkie plastry steków wołowych z udźca
1 łyżka oliwy
1 łyżka świeżo startego imbiru
szczypta ostrej papryki
pieprz
1 łyżka mąki gryczanej
1 łyżeczka oleju rzepakowego
dowolne kiełki oraz warzywa

wykonanie:
Steki obtoczyć w oliwie, ułożyć w garnku. Dodać imbir starty na drobnych oczkach, po czym dolać 2 szklanki gorącej wody i dusić mięso 2 godziny, odwracając (np. co pół godziny) na drugą stronę. Pod koniec duszenia, gdy już mięso będzie miękkie, wymieszać 1 łyżkę mąki gryczanej z 1/2 szklanki zimnej wody, dodać kilka łyżek gorącego sosu i dokładnie rozmącić. Wlać do mięsa i zagotować. Dodać szczyptę świeżo zmielonego pieprzu oraz chili. Sos powinien być ostry i gęsty. Posypać kiełkami, podawać z dowolnymi warzywami ugotowanymi na parze.

Autor przepisu: Karolina Liwosz

Konkurs dla Czytelników - wygraj atrakcyjne nagrody

1}Nadal masz szansęna wygraną!

Już za tydzień rozpoczniemy siódmą część konkursu Chudnij ze Smakiem. Podamy składniki, z jakich będzie należało skomponować swój zdrowy posiłek.
Przez kolejne tygodnie będziemy prezentować dania opracowane przez innych. Może w tych przepisach odnajdziecie inspirację do stworzenia własnych dań?
Zapraszamy do zabawy.

2}Nagrody miesiąca

Autor najlepszego przepisu miesiąca otrzyma w nagrodę bezpłatny 28-dniowy, indywidualnie opracowany żywieniowo-treningowy program odchudzający oraz wsparcie motywacyjne.
Usługa będzie dostępna przez nowoczesny system wideokonferencji na platformie www.sos-odchudzanie.pl. Wyróżnienie miesiąca będzie przepustką do walki o nagrodę główną.
3}Nagroda główna

3 tysiące złotych i tytuł Mistrza Zdrowego Gotowania
Otrzyma go autor przepisu wybranego przez kapitułę, w skład której wejdą:
Konrad Gaca,
znany polski kucharz,
przedstawiciel grupy Polskapresse.

Przeczytaj regulamin konkursu na stronie http://www.chudniesz-wygrywasz.pl/aktualnosci/konkurs-kulinarny. Organizatorem konkursu i sponsorem nagród jest KM Magnum Sp. z o.o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska