
Niewystarczająca ilość i higiena snu to również jedna z najczęstszych przyczyn częstego uczucia zmęczenia. Śpisz 4-6 godzin dziennie? Dziwi nas twoje zdziwienie permanentnym zmęczeniem! 7-8 godzin nieprzerwanego snu to optymalna i po prostu zdrowa ilość dla dorosłego człowieka. Nie wyśpisz się też dobrze, jeśli tuż przed snem zafundujesz sobie obfitą kolację czy intensywny wysiłek umysłowy.
Jeśli nie zadbasz o obie te rzeczy równocześnie, na pewno nie pozbędziesz się zmęczenia. Za to po pewnym czasie na pewno zafundujesz sobie więcej problemów zdrowotnych.

Krótka drzemka w ciągu dnia nie pozwoli ci wywinąć się od obowiązku przespania w nocy przynajmniej 7 godzin, ale może skutecznie zastąpić kolejną (nieskuteczną) filiżankę kawy. Wystarczy 10-15 minut drzemki w ciągu dnia, by dostać zastrzyk energii. Nie powinna jednak trwać dłużej niż 30 minut.

W pracy spędzasz 8 godzin za biurkiem, dojazdy zmuszają cię do spędzenia 1-2 godzin za kierownicą, a po powrocie do domu zasiadasz przed telewizorem? Nie dziw się, że jesteś zmęczony.
Brak ruchu i niedotlenienie sprzyjają zmęczeniu i choć po pracy wydaje ci się, że jedyne, co jesteś w stanie zrobić, to zagnieździć się na kanapie, zmuś się do ruchu. Nawet półgodzinny spacer może zdziałać cuda! Pogoda nie sprzyja? Poćwicz w domu – choćby jogę.

Stresu trudno całkowicie uniknąć, ale gdy doświadczamy go w nadmiarze, możemy spodziewać się wielu groźnych dla zdrowia skutków, z których zmęczenie wydaje się najbardziej niewinnym, choć często pierwszym, jakiego doświadczymy.
Jeśli przypuszczasz, że czujesz się wyczerpany z powodu nadmiaru stresu, najlepiej byłoby go wyeliminować. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto nauczyć się sobie z nim radzić, np. poprzez techniki relaksacyjne czy odwracanie uwagi od stresujących doświadczeń, poprzez robienie przyjemnych rzeczy czy kontakty z innymi ludźmi.