Z badania EuroTrak 2019 wynika, że gorzej słyszy 15 proc. Polaków, czyli około 6 mln osób. Problemy ze słuchem na co drugi senior po 74. urodzinach i niemal co trzeci nestor w wieku 65-74 lat. Dotyczą one także 2-3 na tysiąc urodzonych dzieci. Światowa Organizacja Zdrowa szacuje, że do 2050 r. prawie 2,5 miliarda ludzi na świecie - czyli jedna na cztery osoby - będzie miało pewien stopień ubytku słuchu. Co najmniej 700 milionów będzie potrzebowało dostępu do specjalistycznej opieki i innych usług rehabilitacyjnych.
Cicha plaga
Dlaczego coraz więcej z nas gorzej słyszy? O ile zmęczonym oczom łatwo dać wytchnienie po prostu je zamykając, o tyle uszy trudno wyłączyć. Rozwój cywilizacji sprawia, że są one narażone na coraz większy hałas.
Wyzwaniem jest zderzenie nie tylko z hałasem generowanym przez tętniące życiem miasta, ale również głośne sprzęty elektroniczne, telewizory, przenośne odtwarzacze muzyczne wyposażone w słuchawki.
Człowiek słyszy dźwięki o bardzo szerokim zakresie natężeń. Te poniżej 35 dB - np. cicha muzyka - nie są dla nas szkodliwe. Odgłosy odkurzacza, suszarki mogą wpływać na zmęczenie układu nerwowego, utrudniać zasypianie i wypoczynek. Natomiast, gdy natężenie hałasu osiąga poziom około 90 dB grozi nam już uszkodzenie słuchu.
Rosnąca liczba osób z niedosłuchem to również efekt starzenia się społeczeństwa. Ubytek słuchu, który pojawia się wraz z wiekiem, jest procesem naturalnym, odpowiednia profilaktyka pomaga jednak odsunąć w czasie moment pojawiania się problemów z wyraźnym słyszeniem oraz opóźnia ich postępowanie.
Nieleczony ubytek słuchu utrudnia komunikowanie się, naukę oraz pracę. Może wpływać na zdrowie psychiczne i umiejętność podtrzymywania relacji. Oprócz długotrwałego przebywania w hałasie, wśród czynników ryzyka rozwoju niedosłuchu specjaliści wskazują także:
- przebyte urazy głowy,
- przebyte urazy ucha,
- cukrzycę,
- miażdżycę,
- nadciśnienie tętnicze,
- czynniki genetyczne.
Jak zadbać o słuch?
- Unikaj długotrwałego przebywania w hałasie, zmniejsz głośność radia, telewizora, odtwarzacza muzyki.
- Jeśli pracujesz w otoczeniu generującym hałas, stosuj ochraniacze na uszy.
- Nie używaj patyczków do czyszczenia uszu i usuwania woskowiny (stosuj za to środki zmiękczające woskowinę).
- Kiedy jesteś narażony na głośny hałas np. wybuchy fajerwerków, zatykaj uszy.
- Zaszczep dziecko przeciw różyczce i zapaleniu opon mózgowych.
- Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza i badaniach słuchu.
Problemy ze zrozumiem rozmówcy, trudności w porozumiewaniu się w głośnym otoczeniu, korzystanie z radia czy telewizora głośniej niż inni - to może świadczyć o problemach ze słuchem. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy - nie zwlekaj - umów się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby skieruję cię na dalszą diagnostykę do laryngologa lub audiologa.
Środa z Profilaktyką w internecie
Jak zadbać o słuch podpowiadamy w kolejnej odsłonie akcji „Środa z Profilaktyką”. Materiały edukacyjne poświęcone zapobieganiu schorzeniom słuchu można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl oraz na stronie Akademii NFZ w serwisie YouTube.
