Karmienie piersią pozwala tworzyć i rozwijać unikatową więź między mamą i maluchem oraz daje szereg zdrowotnych korzyści. Stymuluje wzrost i dojrzewanie komórek oraz narządów dziecka, dostarcza mu wszystkich potrzebnych składników w odpowiednich proporcjach, podnosi odporność, zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji i wielu chorób np. cukrzycy, otyłości, alergii czy astmy, wpływa również na rozwój mięśni twarzy i jamy ustnej niemowlaka, a tym samym także na wykształcenie mowy.
Karmienie piersią ma również zbawienny wpływ na zdrowie mamy. Ogranicza ryzyko krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza, zachorowań na nowotwory kobiece czy rozwoju osteoporozy.
Zdrowa dieta, bez używek
Menu mamy karmiącej może być podobne do tego z okresu ciąży. W tym czasie na twoim talerzu leży zdrowie twoje i twojego dziecka. Pamiętaj, by w odpowiedni sposób komponować posiłki i trzymać się dobrych nawyków. W ułożeniu zbilansowanego jadłospisu, bez przetworzonych produktów, pomoże ci serwis diety.nfz.gov.pl. Znajdziesz tam bezpłatne jadłospisy oparte o dietę DASH uznawaną za najzdrowszą na świecie.
Poprzez smak mleka matki maluch oswaja się z potrawami spożywanymi przez rodzinę. Uczy się także tolerować alergeny, czyli składniki uczulające. Nie musisz ograniczać pokarmów, które często uczulają. Hipoalergiczna dieta w ciąży i okresie laktacji nie gwarantuje uniknięcia alergii u dziecka. Występuje ona u 0.5 proc. dzieci karmionych wyłącznie piersią.
W okresie laktacji bezwzględnie zrezygnuj za to z używek:
- alkoholu,
- tytoniu,
- substancji odurzających.
Jeśli dopadnie cię infekcja wirusowa czy bakteryjna - przeziębienie, biegunka; możesz nadal karmić dziecko piersią. Będzie to dla niego bezpieczne. Dodatkowo przekażesz mu przeciwciała zwalczające daną chorobę. W przypadku, gdy potrzebujesz farmakoterapii, uzgodnij z lekarzem, położną lub farmaceutą, które leki są bezpieczne dla dziecka karmionego piersią.
Pomoc położnej - zawsze możesz liczyć na pomoc i poradę
Laktacja to delikatny proces, a wiele mam w różnych okresach karmienia piersią spotyka się z problemami z tym związanymi. Może to być ból i uszkodzenie brodawek, zapalenie piersi, zastój pokarmu czy jego nawał. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na pomoc i poradę położnej. To twój doradca laktacyjny.
W okresie noworodkowym dziecka masz zagwarantowane co najmniej cztery wizyty patronażowe w waszym domu. Skontaktuj się z nią jak najszybciej, jeśli zaobserwujesz u siebie silny ból piersi, obrzęk, zaczerwienienie, utrudnianie wypływu mleka, miejscowe ocieplenie czy gorączkę. Mogą to być objawy zapalenia piersi.
Położną POZ wybierzesz składając deklarację np. za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli nie jesteś zadowolona z opieki, dwa razy w roku masz możliwość bezpłatnej zmiany swojej deklaracji.
O 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Ustanowiono go z inicjatywy UNICEF, a jego celem jest promocja na całym świecie tego rodzaju odżywiania dzieci. Materiały edukacyjne dotyczące karmienia mlekiem matki można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl oraz unicef.pl
