Co dalej z budynkiem na osiedlu Teatralnym? Konserwator planuje kontrolę

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Niszczejący budynek na os. Teatralnym w Krakowie Joanna Urbaniec / Polskapress
Miejski konserwator zabytków niepokoi się o stan budynku na os. Teatralnym 19 w Krakowie, wokół którego w ostatnich latach narosło wiele kontrowersji. Deweloper chciał go znacznie rozbudować, czemu sprzeciwili się mieszkańcy. Ostatecznie prace budowlane, m.in. po interwencji protestujących, zostały wstrzymane. Teraz pozostaje pytanie, co dalej stanie się z obiektem, w którym kiedyś działała m.in. stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego. Na razie budynek stoi bezużyteczny i zdaniem mieszkańców niszczeje.

FLESZ - Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Mieszkańcy od dawna postulują, by niszczejący budynek odkupiła od dewelopera gmina. Nie chcą, aby w jego miejsce powstały mieszkania, a taki był plan inwestora. Zależy im, aby nieruchomość zagospodarować w inny sposób, na cele pożytku publicznego, choćby oświatowe. Podkreślają, że trzeba działać szybko, żeby nie doszło do dalszej degradacji budynku. Dotychczas krakowianom udało się wstrzymać prace budowlane.

Losem nieruchomości interesuje się miejski konserwator zabytków. Podziela zaniepokojenie krakowian odnośnie stanu budynku, który jest uwzględniony w gminnej ewidencji zabytków. Konserwator planuje kontrolę obiektu, ale nie wiadomo jeszcze, kiedy się odbędzie.

Jeżeli podczas kontroli zostaną stwierdzone nieprawidłowości, konserwator wyda zalecenia pokontrolne, w których określi termin wykonania prac, niezbędnych dla dobra zabytku. W przypadku nie zastosowania się do zaleceń, zostaną podjęte czynności, zmierzające do nałożenia kary adekwatnej do oceny stwierdzonych nieprawidłowości - przekazano nam w biurze prasowym krakowskiego magistratu.

Mieszkańców niepokoi przede wszystkim kwestia dachu, który, jak podkreślają, został rozebrany i niezabezpieczony. Obawiają się, że jeśli budynek dalej będzie stał niezagospodarowany, degradacja będzie postępować, a koszty jego odnowienia znacznie wzrosną. Nadal postulują, by nieruchomość kupiło miasto. Jednak ze strony miejskich urzędników nie widać zainteresowania.

Podjęcie czynności, zmierzających do nabycia do zasobu gminnego prawa użytkowania wieczystego wspomnianej nieruchomości wraz z prawem własności budynków, byłoby możliwe w sytuacji jej objęcia przez odpowiednią jednostkę procesem inwestycyjnym, związanym z realizacją celu publicznego oraz zabezpieczenia w budżecie miasta środków finansowych, przeznaczonych na realizację przedsięwzięcia - odpowiedzieli nam bardzo ogólnie w Urzędzie Miasta Krakowa.

W sprawę przyszłości budynku bardzo angażuje się Amelia Juszczak-Michalska, radna dzielnicowa z Nowej Huty. Jak podkreśla, końcem minionego roku dostała do zaopiniowania koncepcję miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Centrum Nowej Huty II - część D", który obejmuje budynek na Teatralnym. Zapisy dokumentu są kluczowe z punktu widzenia przyszłości obiektu.

Plan zakłada, że teren na os. Teatralnym 19 stanie się terenem zabudowy usługowej o podstawowym przeznaczeniu pod zabudowę budynkami usługowymi z zakresu oświaty i wychowania, administracji, zdrowia, nauki, kultury i obiektami budowlanymi z zakresu sportu i rekreacji wraz z niezbędnym zapleczem. Czyli użytkownik wieczysty zostanie zobligowany do takiej zabudowy, a nie zabudowy mieszkaniowej - podkreśla radna.

Budynek będzie musiał pozostać w niezmienionej formie z zachowaniem dotychczasowych gabarytów i bryły. Jak dodaje Juszczak-Michalska, na kwietniowej sesji Rady Miasta Krakowa projekt dokumentu będzie podejmowany pod głosowanie.

Czy dzięki moim staraniom, które podejmowałam od 2018 roku, aby zmienić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu, przyniesie skutek? Dzięki moim staraniom radni podjęli jednomyślnie w 2018 roku uchwałę, aby na nowo stworzyć dla os. Teatralnego 19 nowy mpzp. Wielokrotnie również przekonywałam Pana Prezydenta Muzyka o słuszności moich działań wraz z mieszkańcami os. Teatralnego na rzecz zachowania niepowtarzalnego charakteru Nowej Huty. Czy teraz również uda się jednomyślnie podjąć uchwałę o zmianie MPZP? Będę robić, co w mojej mocy, aby tak się stało - napisała w mediach społecznościowych radna.

Urzędnicy podkreślają, że jeżeli w trakcie procedury planistycznej ustalenia projektu planu w zakresie przeznaczenia nie ulegną zmianie i wejdzie on w życie, budynek będzie mógł zostać zagospodarowany zgodnie z ustaloną w planie funkcją, bez możliwości realizacji funkcji mieszkaniowej.

A jakie plany względem budynku ma deweloper? Zadaliśmy mu pytania i czekamy na odpowiedzi.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zabytek

Ale problem!!!. To jest przykład absurdalnych problemów z jakimi mierzą się Polacy. Wyburzyć starą zdewastowaną ruderę i na jej miejscu zrobić coś co będzie służyło mieszkańcom, np. parking bo to on jest im potrzebny. Robią z Huty tzw. Park Kulturowy czyli, że cała Huta jest teraz zabytkiem a w związku z tym wprowadzają tam zakazy utrudniające ludziom normalne codzienne życie. Takie absurdy to tylko w tym mieście są możliwe. Czy naprawdę nie ma tu mądrzejszych ludzi, mocno stąpających po ziemi a nie bujających w obłokach?

G
Gość

Dla mnie stare obsikane brudne kamienice z suterenami powinny być burzone ..to nie są warunki dla ludzi..raczej dla wylysialych gołębi

Dodaj ogłoszenie