Lista czynników, które składają się na stosunek jakości oferty do ceny jest długa, porównywane są, m.in. ceny jedzenia, transportu publicznego, koszty atrakcji i oferty kulturalnej. Portalu Post Office Travel, przygotowujący raport, zestawia to wszystko ze średnim kosztem dwóch nocy w trzygwiazdkowym hotelu.
W tegorocznej, szesnastej edycji raportu przebadano 35 europejskich miast. Zestawienie pokazuje, gdzie najbardziej opłaca się zaplanować city break.
Pierwszą dziesiątkę otwiera Lizbona, na drugim miejscu znalazło się Wilno, a zaraz po nim Kraków.
"Lizbona w Portugalii okazała się najbardziej atrakcyjnym cenowo europejskim miastem, w którym ceny wzrosły jedynie o 2% w porównaniu do ubiegłego roku, co stanowi znacznie mniejszy wzrost niż w przypadku większości badanych miast" - wyjaśnia Post Office Travel. Warto dodać, że Lizbona - jak zbadali twórcy zestawienia - osiągnęła lepsze wyniki niż wszystkie miasta Europy Wschodniej, które tradycyjnie dominowały w rankingu.
Na dziesiątym miejscu rankingu znalazła się także Warszawa. W pierwszej dziesiątce najlepszych miast Europy wciąż znajduje się sześć miast z naszego rejonu Europy - Wilno, Kraków, Ryga, Zagrzeb, Budapeszt i Warszawa.
Z pierwszego miejsca spadły natomiast Ateny, plasując się na czwartej lokacie, tuż po Krakowie. Stolica Grecji, obok Lizbony, Porto i Lille znalazła się w gronie czterech zachodnioeuropejskie miasta, które przełamały dominację miast wschodnich w pierwszej dziesiątce.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
