FLESZ - Eksport drewna zbyt duży

Co pyli w listopadzie? Na co alergicy powinni uważać?
Grzyby mikroskopowe
Zarodniki grzybów niezwykle łatwo rozprzestrzeniane są przez wiatr, zwłaszcza w suche, bardzo ciepłe dni, kiedy nie są obciążone wilgocią. Co ważne, grzyby są jednymi z najsilniejszych alergenów (obok pyłków brzozy i traw) występujących w naszym klimacie.
W Polsce dwa rodzaje grzybów mikroskopowych szczególnie dają się we znaki alergikom: Alternaria - zarodniki tych grzybów obecne są w powietrzu przeważnie od maja do września, jesienią ich stężenie w powietrzu całkowicie zanika; Cladosporium, którego zarodniki są uciążliwe dla alergików również jesienią, powodując:
- katar sienny objawiający się wodnistą wydzieliną z nosa,
- świąd nosa i okolic oczu,
- ograniczoną drożność nosa,
- łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
- obrzęk wokół oczu.
Zarodniki grzybów wewnątrzdomowych
Dokuczliwe dla alergików będą też zarodniki grzybów obecnych głównie w zamkniętych, wilgotnych pomieszczeniach, np. łazienkach, kuchniach, piwnicach. W Polsce najczęściej występują grzyby wewnątrzdomowe z rodzaju: Aspergillus, Penicillium.
Zarodniki tych grzybów utrzymują się w powietrzu w takim samym stężeniu cały rok. Powodują nieżyt nosa lub gardła Ważnym jest, by często wietrzyć zamknięte, wilgotne pomieszczenia oraz dbać o ich dobre nasłonecznienie. Ponadto zarodniki grzybów wewnątrzdomowych znajdują się także w kurzu domowym, powodując reakcje uczuleniowe razem z roztoczami.
Sezon grzewczy
Jesienią na dobre rozpoczyna się sezon grzewczy, co za tym idzie: w pomieszczeniach temperatura wzrasta, a zamykanie okien utrudnia odpowiednią cyrkulację powietrza. To wręcz idealne warunki do osiadania kurzu domowego, a w nim silnie uczulających roztoczy. Te najczęściej znajdują się w tapicerowanych meblach, dywanach, pluszowych zabawkach, łóżkach, wykładzinach i wszędzie tam, gdzie osiada najwięcej kurzu domowego.
Roztocza powodują dokuczliwe dolegliwości alergiczne:
- wodnisty katar,
- ograniczoną drożność nosa,
- kichanie,
- kaszel i duszności,
- problemy z oddychaniem,
- zmiany skórne, np. łuszczenie.
- Popularne leki wycofane z aptek w Polsce. Jest nowa lista od GIF WRZESIEŃ 2022
- Najlepszy Dom Świata stoi pod Krakowem! Zobacz, jak wygląda!
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej jak w San Francisco. Ale bez pętli?
- Kiedyś Wawel zasłaniał tajemniczy budynek. Teraz jego istnienie byłoby oburzające
- Samochody pojechały już S7. Odcinek od węzła Widoma do węzła Szczepanowice otwarty!
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym