https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co pyli w listopadzie? Alergikom dadzą w kość grzyby i roztocza. Jakie powodują objawy? KALENDARZ DLA ALERGIKÓW

Redakcja Kraków
Opracowanie:
W listopadzie alergikom dadzą w kość grzyby i roztocza
W listopadzie alergikom dadzą w kość grzyby i roztocza pixabay
Mimo że listopad to czas, kiedy przyroda przygotowuje się do zimy, alergicy wciąż muszą mieć się na baczności. W powietrzu nadal obecne są alergeny, które mogą spowodować rozmaite dolegliwości u osób ze skłonnościami do uczuleń. Co pyli w listopadzie? Na co powinni uważać alergicy późną jesienią?

FLESZ - Eksport drewna zbyt duży

od 16 lat

Co pyli w listopadzie? Na co alergicy powinni uważać?

Grzyby mikroskopowe

Zarodniki grzybów niezwykle łatwo rozprzestrzeniane są przez wiatr, zwłaszcza w suche, bardzo ciepłe dni, kiedy nie są obciążone wilgocią. Co ważne, grzyby są jednymi z najsilniejszych alergenów (obok pyłków brzozy i traw) występujących w naszym klimacie.

W Polsce dwa rodzaje grzybów mikroskopowych szczególnie dają się we znaki alergikom: Alternaria - zarodniki tych grzybów obecne są w powietrzu przeważnie od maja do września, jesienią ich stężenie w powietrzu całkowicie zanika; Cladosporium, którego zarodniki są uciążliwe dla alergików również jesienią, powodując:

  • katar sienny objawiający się wodnistą wydzieliną z nosa,
  • świąd nosa i okolic oczu,
  • ograniczoną drożność nosa,
  • łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
  • obrzęk wokół oczu.

Zarodniki grzybów wewnątrzdomowych

Dokuczliwe dla alergików będą też zarodniki grzybów obecnych głównie w zamkniętych, wilgotnych pomieszczeniach, np. łazienkach, kuchniach, piwnicach. W Polsce najczęściej występują grzyby wewnątrzdomowe z rodzaju: Aspergillus, Penicillium.

Zarodniki tych grzybów utrzymują się w powietrzu w takim samym stężeniu cały rok. Powodują nieżyt nosa lub gardła Ważnym jest, by często wietrzyć zamknięte, wilgotne pomieszczenia oraz dbać o ich dobre nasłonecznienie. Ponadto zarodniki grzybów wewnątrzdomowych znajdują się także w kurzu domowym, powodując reakcje uczuleniowe razem z roztoczami.

Sezon grzewczy

Jesienią na dobre rozpoczyna się sezon grzewczy, co za tym idzie: w pomieszczeniach temperatura wzrasta, a zamykanie okien utrudnia odpowiednią cyrkulację powietrza. To wręcz idealne warunki do osiadania kurzu domowego, a w nim silnie uczulających roztoczy. Te najczęściej znajdują się w tapicerowanych meblach, dywanach, pluszowych zabawkach, łóżkach, wykładzinach i wszędzie tam, gdzie osiada najwięcej kurzu domowego.

Roztocza powodują dokuczliwe dolegliwości alergiczne:

  • wodnisty katar,
  • ograniczoną drożność nosa,
  • kichanie,
  • kaszel i duszności,
  • problemy z oddychaniem,
  • zmiany skórne, np. łuszczenie.
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anita
Z alergią nie ma żartów. Jak się trafia sezon pylący to okna zamykam, po mieszkaniu jeździ roomba i jeszcze oczyszczacz jest włączony. Wtedy mogę jakoś funkcjonować.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska